Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gül Baba Türbesi’ne İki Mükemmeliyet Ödülü Birden

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Avrupa’nın en kuzeyindeki Osmanlı dönemi eseri olma özelliği taşıyan Gül Baba Türbesi, Uluslararası Gayrimenkul Federasyonu’nun 2020 Prix d'Excellence (Mükemmeliyet) ödüllerinde iki ödül birden kazandı.

yapi.com.tr
Gül Baba Türbesi’ne İki Mükemmeliyet Ödülü Birden

Türk ve Macar hükümetlerinin katkılarıyla 2018 yılında restorasyonu tamamlanarak halkın ve turistlerin ziyaretine açılan Gül Baba Türbesi başkentteki önemli turistik merkezlerden biri haline geldi. Türbe, üstün mimari kalitesi ve sofistike peyzaj düzenlemesiyle, Uluslararası Gayrimenkul Federasyonu (FIABCI) tarafından iki ödülle taçlandırıldı.

Gül Baba Türbesi, 2020 Mükemmeliyet Ödülleri’nde “Kamu Binaları Yatırım Kategorisi”nde altın, “Kültürel Mirası Koruma Kategorisi”nde de gümüş ödülün sahibi oldu.

Mükemmelik Ödülleri’ne ilişkin değerlendirmede bulunan, Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfı Başkanı Adnan Polat, “Gül Baba Türbesi’nin böyle uluslararası ve önemli bir önemli bir platformda aynı anda iki ödül birden kazanması bizleri çok gururlandırdı ve onurlandırdı. Bu gurur ve onur, bu tarihi eserin restorasyonunu yapan, geçmişleriyle, değerleriyle, geleceğe bakışlarıyla pek çok ortak noktaya sahip iki kültür, iki ülke olan Macar ve Türk hükümetlerinin ortak başarısıdır. Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfı olarak, Türk-Macar dostluğunun en kalıcı simgelerinden biri olan bu Türbe’yi Macaristan’ın kültürel yaşamında önemli, ziyaret edilebilir kültürel mekanlarından biri haline getirmek en büyük amacımız. Ayrıca Türk-Macar ilişkilerinde de ortak kültürel, sosyal ve ticari ilişkiler için de önemli bir merkez haline gelmesi hedefliyoruz” dedi.

Türbenin Mükemmeliyet Ödülleri’ne layık görülmesi ile ilgili olarak Uluslararası Gayrimenkul Federasyonu jürisi de şu değerlendirmede bulundu: “Proje sadece türbe binasının kendisini ve yakın çevresini yenilemekle kalmayıp aynı zamanda mimari ve peyzaj mimarisini de birleştiren bütünsel yaklaşımı sayesinde, tüm kompleks yeni bir görünüme sahip olmuş ve geçmişte büyük ölçüde ihmal edilen çevredeki sokakların da yenilenmesini sağlamıştır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/gul-baba-turbesine-iki-mukemmeliyet-odulu-birden_181016.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!