Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Kentler Birliği'nden Bodrum Kent Müzesi’ne Ödül

Bodrum Belediyesi’nin Restorasyon Uygulama Projesi ile hayata geçirdiği “Bodrum Kent Müzesi”, Tarihi Kentler Birliği’nin uygulama ödülüne layık görüldü.

yapi.com.tr
Tarihi Kentler Birliği'nden Bodrum Kent Müzesi’ne Ödül

Bodrum Belediyesi’nin Kent Müzesi için hazırladığı restorasyon ve işlevlendirme projesi; kent kimliğine olan olumlu katkısı, sade ve özenli bir restorasyon yapması, kültür alt yapısına olumlu katkıları nedeniyle uygulama ödülüne layık görüldü.

İstanbul’da düzenlenen ödül törenine Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, belediye meclis üyesi Mustafa Coşkun, Projenin müellifi Bodrumlu Yüksek Mimar Şerife Türk Derin ile Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Koruma Uygulama ve Denetim Birimi (KUDEB) yetkilileri katıldı. Başkan Aras ödülü Tarihi Kentler Birliği Encümen Üyesi olan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’dan aldı.

BirGün’de yer alan habere göre; Tarihi Kentler Birliği'nin düzenlediği 2019 yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması sonuçları, 21.09.2020 tarihinde internet ortamında gerçekleştirilen jüri toplantısıyla belirlendi. Ülke genelinden 39 belediye; toplam 67 proje ile 2019 yılında yarışmaya başvurdu. Yarışma Jürisi değerlendirmeleri sonucunda; Metin Sözen Koruma Büyük Ödülünün yanı sıra, 1 Jüri Özel Ödülü, 8 Proje, 8 Uygulama, 8 Süreklilik ve 13 Başarı Ödülü verildi. Bodrum Kumbahçe Mahallesi Sanat Okulu Sokak'ta bulunan, Eski Kaymakam Evi ve İl Özel İdare Lojmanı olarak kullanılan ve kültür varlığı olarak tescilli 'Sakız Tipi Geleneksel Bodrum Evi’ niteliğinde ve mülkiyeti Bodrum Belediyesi’ne ait olan Bodrum Kent Müzesi, 2016 yılında Yüksek Mimar Türk Derin'e hazırlatılan Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projelerinin Muğla Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmasının ardından Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın Kültür Varlıkları Katkı Payı Fonu ve Bodrum Belediyesi'nin öz kaynakları kullanılarak Karpata Restorasyon İnşaat Turizm ve Ticaret Limited Şti. firması yükleniciliğinde 2017 yılının ikinci yarısında başlayan restorasyon çalışmaları 2019 yılının başında bitirildi. Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu'nun 03.07.1987 gün ve 3492 sayılı kararı ile tescilli Kentsel ve III. Derece Arkeolojik Sit sınırları ve Bodrum’un merkez kent dokusu içerisinde bulunan yapıların restorasyonu ile kente kazandırılan Bodrum Kent Müzesi, Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda Restorasyon Projesi Uygulama Kategorisinde Ödül'e layık görüldü.

Tarihi Kentler Birliği tarafından yapılan duyuruda, “Bodrum Belediyesi; hazırladığı restorasyon ve işlevlendirme projesiyle kent kimliğine olan olumlu katkısı, sade ve özenli bir restorasyon yapması, kültür alt yapısına olumlu katkıları nedeniyle uygulama ödülüne layık görülmüştür.” ifadeleri yer aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kentler-birliginden-bodrum-kent-muzesine-odul_182006.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!