Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gül Dağları Siyanüre Bulanmasın!

“Kanunlar çok uluslu şirketler için yapılmıyor”. Romanya’da yaklaşık 1 haftadır devam eden sokak gösterilerinde taşınan pankartlardan birisinde bu yazıyor. Romanyalı yaşam savunucuları Rosia Montana’da (Gül Dağları) siyanürlü altın madeni işletmeye yeşil ışık yakan hükümete karşı sokaklarda.

yapı.com.tr
Gül Dağları Siyanüre Bulanmasın!

Evrensel'den Özer Akdemir'in haberine göre, Romanyada, Transilvanya bölgesinde Kanadalı Kanada şirketi Gabriel Resource’e ait Gold Corporation şirketi eliyle işletilmek istenen altın madeninin Avrupa’nın en büyük altın madeni olacağı dile getiriliyor. Siyanür liçi yöntemiyle yapılacak olan altın işletmeciliğine karşı yöre köylüleri ve Romanyalı yaşam savunucuları ülkenin çeşitli yerlerinde eylemler yapıyorlar.

Her yerde aynı nakarat!

Geçtiğimiz hafta Victor Ponta hükümetinin “ülkenin çıkarları” gerekçesiyle onay verdiği maden projesine karşı, başkent Bükreş ve ülkenin Kuzeybatısında yer alan Cluj’da halk sokaklara dökülerek eylem yaptı. Günlerdir devam eden eylemlerde yolları trafiğe kapatan halka ülkenin önde gelen sanatçıları da destek veriyor.  “Birleşelim, Rosia Montana’yı kurtaralım” diye içi kum dolu şişelerle ritim tutan göstericiler, altın madeni için verilen izinlerin iptalini istiyorlar. Önceki gün, üçüncü gününü dolduran eylemlere 2000 kişinin katıldığı belirtiliyor. Romanyalı yaşam savunucuları, siyanürle altın madenciliği yapılmak istenen yörenin doğal güzelliklerinin yanı sıra antik Roma döneminden kalan sitelerin de yok olacağını dile getiriyor. Hükümetin onay verdiği maden projesinin Meclisten de geçmesinin gerektiği dile getiriliyor.

Madene karşı mücadele eden örgütlerden Alburnus Maior Derneği Başkanı Eugen David, Rosia Montana’nın korunması için birleşen herkese teşekkür etti. Mücadeleye destek için geçtiğimiz hafta sonu Avrupa’nın birçok ülkesinde gösteriler yapılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gul-daglari-siyanure-bulanmasin_112119.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!