Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gümrük Kapıları Yenileniyor

Türkiye, İran'a açılan sınır kapılarını yenileyerek, iki ülke arasındaki ticaretin daha hızlı yapılmasını sağlayacak. Esendere Gümrük Kapısı yenilenirken, Kapıköy ve Gürbulak'ta çalışmalar sürüyor.

yapi.com.tr/AA
Gümrük Kapıları Yenileniyor

Türkiye, İran ile dış ticaret  hacminin artırılması noktasındaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda İran'a açılan 3 gümrük kapısında modernizasyon  planlamalarını yapan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Hakkari'deki Esendere Gümrük Kapısı'nın yenileme çalışmalarını tamamladı. Bakanlık, "Yap-İşlet-Devret"  kapsamında yenilenen tesislerini bu yılın ilk yarısında hizmete açmayı planlıyor.

Van'daki Kapıköy Gümrük Kapısı'na ilişkin yenileme çalışmalarının ise  2017'de bitirilmesi hedefleniyor.

Bakanlık, Ağrı'daki Gürbulak Gümrük Kapısı'nın ihtiyacı karşılamakta  yetersiz kalması üzerine de sınır kapısının yenilenmesi için ilave arazi  kamulaştırma/tahsis ve projelendirme hazırlıklarına başladı.

Öte yandan, İran ve Türkiye arasında imzalanan Tercihli Ticaret  Anlaşması'nın kapsamı genişletilerek iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari  ilişkilerin güçlendirilmesi öngörülüyor.

İran'a uygulanan ambargolar nedeniyle daralan iki ülke dış ticaret  hacmi, geçen yıl itibarıyla 9,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, bu  hacmin 30 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın  toplantısında, kamyonların sınırdan rahat geçişlerinin sağlanabilmesi için ilgili  bakanlara tam yetki verildiğini söylemişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gumruk-kapilari-yenileniyor_144441.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!