Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AB Gümrük Cezalarının Süresini Uzatıyor

Avrupa Birliği (AB), güneş enerjisindeki haksız rekabet nedeniyle Çin'e uygulanan gümrük cezalarının süresinin uzatılacağını açıkladı.

yapi.com.tr
AB Gümrük Cezalarının Süresini Uzatıyor

Avrupa Birliği, Çinli güneş paneli üreticilerine uygulanan gümrük cezalarının süresini iki yıl uzatacağını açıkladı. Avrupa Komisyonu, uygulamadan sadece bazı Çinli işletmelerin etkilendiğini, üreticilerin yaklaşık dörtte üçünün yaz aylarında Çin ile AB arasında belirlenen ihracat kurallarına uyduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği bu uygulamayla, düşük fiyatlarla piyasaya girerek damping yapan ve bu şekilde haksız rekabete yol açan şirketlerle mücadele etmeyi hedefliyor. AB böylece, Çin yönetimi tarafından sübvanse edilerek ekonomik çıkar sağlayan Çinli işletmeleri de cezalandırıyor. Söz konusu şirketlere uygulanacak gümrük oranları yüzde 27,3 ila yüzde 64,9 arasında değişiyor. Sübvanse edilen üreticiler de yüzde 3,5 ila yüzde 11,5 arasında gümrük vergisi ödemek zorunda. Fiyat politikaları hakkında bilgi vermeyen şirketlerin ise yüzde 67,9 oranında gümrük vergisi ödemesi kararlaştırıldı.

Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupalı güneş paneli üreticilerinin şikâyeti üzerine harekete geçmişti. Çin'deki ucuz fiyatlar nedeniyle zarara uğrayan Avrupalı üreticilerin talebi üzerine AB Komisyonu, yaz aylarında Avrupa pazarını korumak amacıyla gümrük vergisi ödenmesini kararlaştırmıştı. Yaz aylarında Brüksel ve Pekin, ihracat miktarı ve fiyatlar üzerinde standart belirlemişlerdi. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Çin'in şimdiye kadar Avrupa pazarında yıllık yaklaşık 21 milyar euroluk bir kazanç sağladığı belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ab-gumruk-cezalarinin-suresini-uzatiyor_114584.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!