Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Günay: ''Şehir Plancıları Odası'nın İnciraltı Planlarına İtirazını Öğrendim''

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Şehir Plancıları Odası'nın İzmir'deki İnciraltı planlarına itiraz ettiğini öğrendiğini belirterek, ''Arkadaşların ileri sürdükleri tezlerin çoğu haklı nedenlere dayanmıyor. Bir dava sürecine umarım takılmayız'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Günay: ''Şehir Plancıları Odası'nın İnciraltı Planlarına İtirazını Öğrendim''

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Şehir Plancıları Odası'nın İzmir'deki İnciraltı planlarına itiraz ettiğini öğrendiğini belirterek, ''Arkadaşların ileri sürdükleri tezlerin çoğu haklı nedenlere dayanmıyor. Bir dava sürecine umarım takılmayız'' dedi.

Bakan Günay, Turizm Profesyonelleri Derneğinin (SCAL) Karaca Otel'de düzenlediği toplantıda, Kültür ve Turizm Bakanlığının çalışmaları hakkında turizmcilere bilgi verdi.

İzmir'in EXPO 2020 adaylığı çerçevesinde Paris'te tanıtım çalışmalarını başlattıklarını, Türkiye'nin tarihine, kültürüne sahip çıkmaya çalıştıklarını belirten Günay, İzmir'in hem tarih hem de kültür bakımından çok zengin olduğunu, Roma ve Barcelona kentleri gibi bir turizm merkezi haline gelebileceğini vurguladı.

Günay, ülkenin kitle turizminde önemli bir yere geldiğini, yeni bir turizm modelinin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, ''Yeni alanlar arayan daha seçkin grupların gelebileceği, varlıklı çevrelerin ilgi gösterebileceği destinasyon yaratmak gerekiyor. Doğanın önü kesilmiş turizm merkezleri gibi değil, ağaçlar arasında kaybolan bir turizm vizyonu yaratılabilir. Bu konuda merkezin İzmir olması için de bütün şartlar hazır. Yalnız planlama konusunda imkan vermeleri gerekiyor'' diye konuştu.

İstanbul için geçen yıl dünyaca ünlü turizm yazarları ve gazetecilerinin katıldığı organizasyon düzenlediklerini anlatan Günay, Avrupa Kültür Başkenti olmasına rağmen 2010'da İstanbul'da çok büyük hareketlilik yaşanmadığını söyledi. Tanıtımların bir sonraki yıl etkili olduğunu ve şimdi İstanbul turizminin, ulusal turizmin ortalamasının üstüne çıktığını belirten Günay, benzer bir tanıtım organizasyonunu İzmir için düzenleyeceklerini, 14-19 Mayıs'ta dünyaca ünlü turizm yazarı ve gazetecilerini İzmir'de ağırlayacaklarını bildirdi.

Bakan Günay, Türkiye'nin turizm sektöründe 1980 öncesi çıraklık dönemi, 1980'den bu yana kalfalık dönemi yaşadığını, İspanya, İtalya, Fransa gibi turistin kent yaşamına dahil olduğu bir turizm alanı oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.

İnciraltı planları

Bakan Günay, toplantı sonunda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Şehir Plancıları Odası'nın İnciraltı planlarına itiraz ettiğini öğrendiğini belirterek, şunları söyledi:

''Daha önce çeşitli görüşmeler yapılmış ve yazılı yanıtlar verilmiş. Arkadaşlarımız buna rağmen hala eğer yeterince cevap alamadıkları hususlar olduğunu düşünüyorlarsa biz her türlü açıklamayı yapmaya hazırız. Bir yargı sürecine takılmaksızın bu planlamaların en kısa süre içinde tamamlanmasını çok önemsiyorum. O yüzden Şehir Plancıları, Mimarlar Odası, Baro ile işbirliği yapmaya, hepsinin itirazını dinlemeye ve değerlendirmeye hazırız ama arkadaşların ileri sürdükleri tezlerin çoğu haklı nedenlere dayanmıyor. Bugün arkadaşlarım arayacaklar, kendileriyle görüşecekler.

Sanıyorum kısa süre içinde haklı itirazlarını değerlendiririz. Diğer itiraz nedenlerini de ortadan kaldırırız diye düşünüyorum. Bir dava sürecine umarım takılmayız. Çünkü dava süreci sadece beni değil, İzmir halkını çok üzecektir.''

İtirazın İzmir'in EXPO 2020 adaylığını etkilemeyeceğini belirten Günay, ''Bizim orada planlamamız var, kamu arazileri var. Zaten EXPO geçici bir yapılaşma öngörüyor. Yeter ki iyi niyet olsun. Biz bunları aşarız. Yeter ki engelleme değil, iş yapma bilinci gelişsin'' dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, İzmir'de kendisiyle görüşmek isteyen tüm meslek odalarıyla görüşebileceğini sözlerine ekledi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/gunay-sehir-plancilari-odasinin-inciralti-planlarina-itirazini-ogrendim_87332.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!