Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Güneş Enerjisi Sektörü Hassas Bir Çölü İstila Ediyor

California çölünün 108 kilometrekarelik bölümünü kaplayacak yedi adet büyük ölçekli güneş enerjisi santrali onaylandı. Ancak çevreciler ve denetleyici kurumlar, çölün sanayiye açılmasının hassas alanlar üzerindeki etkileri konusunda giderek daha fazla kaygılanıyor.

Sabah Gazetesi, New York Times
1 Güneş Enerjisi Sektörü Hassas Bir Çölü İstila Ediyor

California çölünün 108 kilometrekarelik bölümünü kaplayacak yedi adet büyük ölçekli güneş enerjisi santrali onaylandı. Ancak çevreciler ve denetleyici kurumlar, çölün sanayiye açılmasının hassas alanlar üzerindeki etkileri konusunda giderek daha fazla kaygılanıyor. Devasa ayna dizilerine, parabolik yansıtıcılara ve kulelere sahip güneş enerjisine dayalı büyük güneş santrallerine ruhsat veren California Enerji Komisyonu'nun Başkanı Karen Douglas, "Vahşi yaşam, proje sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken konu. Bu tür güneş enerjisi projelerinin çevresel etkileri hiç bilinmiyor. Bunların çeşitli canlı türlerini etkileyeceği belli" diyor.

Komisyon geçen ay, Tessera Solar'ın Güney California'daki dev boyutlu Calico projesini, şirket projeyi yarı yarıya küçültmeyi kabul edince onayladı. Bu değişiklik, bölgede bu yıl tespit edilen 104 çöl kaplumbağasını başka yere nakletmeye mecbur kalmamak için yapıldı. Komisyondaki görevliler çöl kaplumbağası ve Mohave tarla sincabı üzerindeki etkileri nedeniyle, Solar Millennium'un 250 megavatlık Ridgecrest projesine ruhsat verilmesi olasılığının düşük olduğunu belirtiyor.

Quechan Kızılderili Kabilesi, Tessera elektrik santralinin ikincisine onay verdiği gerekçesiyle geçen ay ABD hükümetine dava açtı. Kabile 709 megavatlık Imperial Vadisi Güneş Santrali Projesi'nin, korunacak tehlike altındaki türler listesine alınması önerilen yassı kuyruklu boynuzlu kertenkeleye zarar vereceğini iddia etti. Bu hayvan, kabilenin yaradılış efsanesinin bir parçası. Biyologlar 2 milyar dolarlık Ivanpah güneş enerjisi santralinin katran çalısıyla kaplı inşaat sahasında çöl kaplumbağası arıyor. 370 megavatlık elektrik santralini inşa eden California Oakland merkezli BrightSource Enerji'nin baş biyologu Mercy Vaughn, "Hiç kimsenin, yanında bir biyolog olmadan sahaya girmesine izin verilmiyor" diyor.

Google, Morgan Stanley ve birkaç petrol şirketinin desteklediği BrightSource Enerji, projenin California Enerji Komisyonu'nca onaylanması için üç yıl bekledi. Şirket Ivanpah projesini yüzde 12 küçülterek nadir bitkilerin olduğu bir alanı kapsam dışı bıraktı ve nakledilecek kaplumbağa sayısını azalttı. Komisyon Sierra Kulübü, Biyolojik Çeşitlilik Merkezi ve diğer çevreci grupların itirazlarına rağmen Ivanpah projesini Eylül'de onayladı. Biyolojik Çeşitlilik Merkezi'nin avukatı Lisa Belenky, "Etkilerini azaltmak için bir şeyler yapsanız bile, yanlış bir yerde yürütülen proje kötüdür" diyor. BrightSource yöneticileri, projeyi çöle en az zarar verecek şekilde tasarladıklarını söyleyip itiraz ediyor. Vaughn "Kaplumbağaları sürekli izleyen bir elemanımız var, onlardan birisinin tehlikede olduğuna karar verince korumaya alıyoruz" diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-enerjisi-sektoru-hassas-bir-colu-istila-ediyor_84030.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Çevreci olarak adlandırılan bu şahıslar, rüzgar jeneratörü ve güneş panellerine karşı son zamanlarda tavır almış olan petrol şirketlerinin yeni nesil beslemeleridir. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!