Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Güneş Paneli Sektörü Sudaki Potansiyeli Keşfetti

Güneş panelleri Kuzey California'daki pek çok evin çatısında, garajında ve tarlalarda görülmeye başlandı. Son zamanlarda bazı girişimciler su yüzeyine yerleştirilebilecek güneş panellerinde büyük potansiyel görüyor. Eyaletteki Petaluma bölgesinde, üzüm bağlarını sulamak için kullanılan 1 hektar büyüklüğünde bir göletin yüzeyinde 144 tane güneş

Sabah Gazetesi, New York Times
Güneş Paneli Sektörü Sudaki Potansiyeli Keşfetti

Güneş panelleri Kuzey California'daki pek çok evin çatısında, garajında ve tarlalarda görülmeye başlandı. Son zamanlarda bazı girişimciler su yüzeyine yerleştirilebilecek güneş panellerinde büyük potansiyel görüyor. Eyaletteki Petaluma bölgesinde, üzüm bağlarını sulamak için kullanılan 1 hektar büyüklüğünde bir göletin yüzeyinde 144 tane güneş paneli var. Buranın 72 kilometre kuzeyinde, Napa Vadisi'nin kalbinde, 994 güneş paneli Far Niente Şaraphanesi'ndeki bir göletin yüzeyini kaplıyor. Far Niente'nin Başkanı Larry Maguire, "Güneşten yararlanmak istedik ama bunun içinde bazı üzüm bağlarından vazgeçmek istemiyorduk" diyor.

Her iki güneş paneli tarlasını kuran California'dan SPG Solar, Avustralya'dan Sunengy ve İsrail'den Solaris Synergy şirketleri ile bu alanda dünya lideri. Firmalar çiftçilik ve madencilik için kullanılan göletlerin, hidroelektrik baraj göllerinin ve su kanallarının üzerinde paneller kurmak istiyor. Bu niş bir pazar olsa da, küresel açıdan büyük bir potansiyeli var. Su yüzeyine güneş paneli tarlaları kurmak için belediyelerin su işleri bölümleri, çiftçiler ve maden şirketlerinden talep geldiği belirtiliyor. Örneğin Sunengy'nin kurucu ortaklarından ve baş teknoloji sorumlusu Philip Connor'a göre, gelişmekte olan ülkelerde elektrik kesintileriyle boğuşan ama su kaynakları ve güneş ışığı bol olan pazarlar özellikle ilgi çekici. SPG Solar'ın Başkanı Chris Robine, Hindistan, Avustralya ve Ortadoğu'daki olası müşterilerin şirketle iletişime geçtiğini söylüyor. Arazinin değerli olduğu yerlerde güneşten gelen temiz enerjinin, çiftçilik ve madencilik için gerekli olan kaynakları kullanmamasının büyük avantaj sağladığını söylüyor. Sydney merkezli Sunengy, Hindistan'ın en büyük özel elektrik şirketi Tata Power'la Mumbai yakınlarında küçük çaplı bir pilot proje başlatmak üzere anlaşma imzaladığını söyledi. Bununla birlikte Solaris Synergy, Fransız elektrik dağıtım şirketi EDF'yle gerçekleştirecekleri bir test kapsamında ülkenin güneyindeki bir rezervuara güneş paneli tarlası kurmayı planladığını açıkladı.

Kuzey Dakota merkezli madencilik ve enerji altyapısı şirketi MDU Resources Group'un Yenilenebilir Kaynaklardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Bill Connor, California'daki kum madenlerindeki çökeltim havuzlarının üzerine fotovoltaik (ışığa maruz kaldığında elektrik üreten) paneller yerleştirmek için SPG Solar'la görüştüklerini söyledi. Connor, "Madencilik faaliyetlerimizi sekteye uğratacak bir yenilenebilir kaynak projesi istemiyoruz. Çökeltim havuzlarını şu anda boşaltma yapmak haricinde kullanmıyoruz ve kullanılmayan bu araziden verim alırken enerji masraflarımızı ve karbon salınımımızı azaltmak bizim ilgilenebileceğimiz bir gelişme olur" diyor.

SPG Solar, 2007'de özel bir proje kapsamında Far Niente'nin su üzerinde yüzen 400 kilovatlık güneş panellerini inşa etti ve son dört yılı panellerin "Floatovoltaics" adı verilen ticari bir modelini geliştirmekle geçirdi. Yöneticilerin yere monte edilmiş konvansiyonel bir sisteme sahip bu modelin fiyat açısından toprağa veya çatıya monte edilenlerle rekabet edebilir düzeyde olduğunu söylüyor. Petaluma sulama göletinin üzerinde bulunan güneş dizinlerinde de Floatovoltaics modeli kullanıldı. Çinli güneş paneli üreticisi Suntech tarafından yapılan standart fotovoltaik panelleri, dubalara tutturulmuş metal panellerin üzerinde sekiz derecelik açıyla eğilmiş ve rüzgâr ve dalgalara dayanabilmesi için çapalara bağlı bir şekilde duruyor. Henüz faaliyete geçmemiş olan güneş paneli tarlası, gölet tabanına döşenmiş bir iletim kablosuna bağlanacak. SPG Solar'ın Proje Geliştirme Müdürü Phil Alwitt, proje tamamlandığında 2 bin 16 panelin gölet yüzeyinin büyük bir kısmını kaplayacağını ve en yüksek verimle çalışırken dakikada 1 megavat elektrik üreteceğini söylüyor. Suyun soğutucu etkisinin Far Niente şaraphanesindeki elektrik üretimini toprağa monte edilmiş standart bir sisteme kıyasla yüzde 1 oranında artırdığını söylüyor.

Şirketler, ayrıca bu güneş paneli tarlalarının güneş ışığını kullanarak sudaki zararlı yosunların büyümesini engellediğini belirtiyor. Berkley 'deki California Üniversitesi'nden İnşaat ve Çevre Mühendisliği Profesörü David L. Sedlak, "Sulama göletleri sürekli yosun veya alg üreterek birçok sorun yaratma potansiyeli var" diyor. Connor, Sunergy'nin hidroelektrik barajları ve köylerdeki rezervuarları dev bataryalara dönüştürmek için gelişmekte olan ülkelere odaklandığını söylüyor. "Kuraklık durumunda, barajın elektrik üretimi durur. Ancak baraj gölü ürerinde güneş panelleriniz varsa elektrik üretmeye devam edersiniz" diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-paneli-sektoru-sudaki-potansiyeli-kesfetti_87181.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!