Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Güven Azaldı, Kapasite Kullanım Oranı Arttı

Mayıs ayında reel kesim güven endeksi 0.3 puan azalırken, imalat sanayinde kapasite kullanım oranı 0.4 puan artış gösterdi.

yapi.com.tr
Güven Azaldı, Kapasite Kullanım Oranı Arttı

Reel kesim güven endeksi mayıs ayında bir önceki aya göre 0.3 puan azalarak 109.8 seviyesine geriledi.

Merkez Bankası verilerine göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise bir önceki aya göre değişmeyerek 105.7 puan oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) yapılan açıklamada, "Son üç aydaki toplam sipariş miktarı ve mevcut mamul mal stoku miktarı endeksi artış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı, genel gidişat ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkilemiştir" denildi.

Reel kesim güven endeksi 2013 ve 2014 yılları boyunca 100 seviyesinin üzerinde kalırken, endeks Eylül 2015'te Aralık 2012'den beri ilk kez 100 seviyesinin altına inmişti.

Endeksin 100 değerinden büyük olması ekonomik faaliyetlerde iyimser görünüm; 100'den küçük olması ekonomik faaliyetlerde kötümser görünüm, 100 olması ise ekonomik faaliyetlerde istikrarlı görünüm olduğunu gösteriyor.

Kapasite kullanım oranı arttı

TCMB tarafından düzenlenen ve mayıs ayında imalat sanayisinde faaliyet gösteren 2 bin 632 iş yerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayisi kapasite kullanım oranı çalışmasının sonuçları açıklandı.

Buna göre, mayısta imalat sanayisi genelinde kapasite kullanımı, bir önceki aya kıyasla 0,4 puan artarak yüzde 75,7 seviyesine çıktı. Aynı dönemde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 75,4 oldu. İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanımı, mayısta geçen yılın aynı ayına kıyasla da 0,8 puan arttı.

Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranları değerlendirildiğinde, mayısta ara malları, dayanıksız tüketim malları, dayanıklı tüketim malları ve yatırım mallarında artış, gıda ve içeceklerde ise azalış görüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/guven-azaldi-kapasite-kullanim-orani-artti_144876.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!