Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

GYO Olmak ya da Olmamak

Gerek gayrimenkul sektörü, gerekse Türkiye ekonomisi bütünü için büyük bir önem arz eden GYO konusu; Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilmekte olan bir konferansta, tüm detayları ile ele alındı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) işbirliğiyle düzenlenen 'Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Olmak' Konferansı,

yapi.com.tr
GYO Olmak ya da Olmamak

ürkiye’de halen İMKB’de işlem gören Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) sayısı 23, toplam piyasa değerlerinin ise 11 milyar TL civarında. Hali hazırda 18 GYO ise halka arza hazırlanıyor. Bununla birlikte İMKB’de işlem gören GYO sayısının; kısa vadede 50’ye, orta ve uzun vadede ise 75’e sağlıklı bir şekilde ulaşabileceği de öngörüler arasında yer alıyor.

Gerek gayrimenkul sektörü, gerekse Türkiye ekonomisi bütünü için büyük bir önem arz eden GYO konusu; Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilmekte olan bir konferansta, tüm detaylarıyla ele alındı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) işbirliğiyle düzenlenen 'Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Olmak' Konferansı, dün (15 Aralık perşembe) Ceylan Intercontinental Otel’de gerçekleştirildi. Konferans, halka açık olan Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO) ile GYO kurma sürecine ilişkin mevzuat, değerleme işlemleri, yabancı yatırımcılar, GYO’ların halka açılma sürecinde edindiği deneyimler gibi sektörün ihtiyaç duyduğu konu ve bilgilerin ele alındığı önemli bir platform oldu. GYO’ların yanı sıra, bankalar, finans şirketleri, değerleme şirketleri, proje geliştiriciler, yatırımcılar ve GYO olma potansiyeli olan tüm kurumlar ile konunu kamu ve özel sektördeki uzmanlarını bir araya getiren konferans, sektörün tüm oyuncularını buluşturdu.

Işık Gökkaya: Bilgi-veri üretimi ve paylaşımı birincil önceliklerimiz arasında

GYODER Başkanı Işık Gökkaya, “GYODER olarak gayrimenkul sektörünün bilgi-veri üretimi, paylaşımı ve eğitim gibi ihtiyaçlarını karşılama misyonumuz her zaman birincil önceliklerimiz arasında yer alıyor” diyerek, bu kapsamda SPK işbirliğiyle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Olmak Konferansı’nı düzenlediklerini belirtti. Türkiye’de toplam 23 GYO’nun İMKB’de işlem gördüğünü ve 18 GYO’nun ise halka arza hazırlandığını vurgulayan Gökkaya, “Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte 8,2 oranında büyüme göstererek, 2011 yılı ilk dokuz ayında ortalama 9,6 büyümüştür. Ekonominin lokomotif sektörü olan inşaat sektörü ise hızlı büyümesini 2011 yılında da devam ettirmiş, yılın ikinci çeyreğinde 13,2 seviyesinde olan büyüme oranı ile GSYH içinde yüzde 6 paya sahip olmuştur. İnşaat sektöründe yaşanan bu yüzde 13,2’lik büyümenin temel sebebi; özel sektörün devam eden ve yeni yatırımlarından kaynaklanmaktadır. Üçüncü çeyrekte ise inşaat sektörü 10,6 seviyesinde büyüme göstermiş ve 2011 yılı ilk dokuz ayında ortalama 12,7 oranında büyürken, GSYH içinde yüzde 5,7 paya sahip olmuştur. 2009 yılında yaşanan krizin kalıntılarını geride bırakıp 2010 yılında toparlanan sektörümüz, 2011 yılında beklentilerin de üzerinde canlılık göstermiştir” dedi.

"Kentsel dönüşümün finansmanı için sermaye piyasası araçları geliştirilmeli"

Kentsel dönüşüm için gerekli yaklaşık 400 milyar doların sağlanabilmesi için; sermaye piyasası araçlarının geliştirilmesi, yeni ürünlerin çıkarılması ve buna paralel olarak GYO’ların sayısının artmasının önemine de değinen Işık Gökkaya, “Bu anlamda, kentsel dönüşümün başarılı olabilmesi için imar hakkı transferi ve imar haklarının menkulleştirilmesi de sağlanmalıdır. Türkiye’de gayrimenkul sektörünün ve konut kredi stokunun daha da büyüyebilmesi, tabana yayılabilmesi için ikincil piyasaların kurulması da şarttır” şeklinde konuştu.

Hüseyin Erkan: Gayrimenkul sektörümüzün gelişmişliği, tüm dünyada konuşulur oldu

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, kısa süre önce Fas'ta gerçekleştirdiği temaslarda Türkiye'nin başarılarının konuşulduğunu belirtti. Erkan, “Gayrimenkul sektörümüzün gelişmişliği, tüm dünyada konuşulur oldu. Yabancı yatırımcıların gözü, Türkiye gayrimenkul sektörünün üzerinde” dedi. Türkiye'de gayrimenkulün geleneksel bir şekilde en çok tercih edilen yatırım araçları arasında yer aldığını belirten Erkan, “Sermaye Piyasası Algı ve Potansiyeli Belirleme Araştırması sonuçlarına göre; ülkemizde gayrimenkul, altından sonra en çok akla gelen ikinci yatırım aracı” açıklamasında bulundu. Türkiye'de uluslararası normlarda bir gayrimenkul sektörünün oluşması, kurumsal ve etkin bir finansal sistem kurulması gerekliliğine de değinen Erkan, bu noktada GYO'ların önemine dikkat çekti. Erkan, 1997 yılında ilk kez İMKB'de işlem görmeye başlayan GYO sayısının bugün 23'e yükseldiğini ve Aralık 2011 itibari ile piyasa değerlerinin de toplamda 11 milyar liraya ulaştığını belirtti.

Vedat Akgiray: Gayrimenkul konusunda büyük iş yapmak istiyorsanız, GYO olarak organize olun

SPK Başkanı Prof. Dr. Vedat Akgiray ise “Türk ekonomisinde son birkaç yıldır tüm sürprizler olumlu yönde gelişiyor, beklenilenin üzerinde büyüyor. Bunun önümüzdeki dönemde de böyle süreceğini tahmin ediyorum. Özellikle Avrupa, genelde dünyadaki aşağı ve yukarı hareketler, Türkiye'ye ek iş getiriyor. Büyümemizdeki olumlu artılar, sürprizler iyi incelenirse, bunlardan kaynaklandığı görülecektir” şeklinde konuştu. Akgiray, Türkiye ekonomisindeki büyümeyi; iyi yönetilen küçük ve kötü yönetilen büyük AVM’lerin mukayesi ile örnekledi. Türkiye’nin ihracatının büyük bölümünün Avrupa’ya gerçekleştirildiği ve bu coğrafyadaki durağanlığa karşın 2011 yılında 135 milyar dolar ile ihracatla tarihi rekor kırılmasına da dikkat çekti.

Gayrimenkul ve inşaatın, Türkiye'nin lokomotif sektörleri arasında yer aldığını yineleyen Prof. Dr. Vedat Akgiray, ''Gayrimenkul değerlidir, ancak likit değildir. Bu gayrimenkulleri GYO şeklinde dizayn ettiğinizde ise; ortaya likit gayrimenkul çıkıyor'' açıklamasında bulundu. Şu anda gayrimenkul konusunda büyük iş yapmak isteyen bir girişimcinin, GYO olarak organize olmamasının hiçbir nedenini düşünemediğini belirterek, davette bulundu.

Gayrimenkulün finansmanı için farklı modellerin de bulunduğunu belirten SPK Başkanı Prof. Dr. Vedat Akgiray, ''Geçen sene kira sertifikası düzenlemesi yaptık. Aslında varlık finansman modeli, sanki gayrimenkulün finansmanı için düşünülmüş ve bulunmuş bir model'' dedi. Akgiray, endekse dayalı risk yönetimi ve benzeri amaçlı bir çok finansal kontrat da sunulabileceğini ifade etti. GYO modelinin her bakımdan değerli bir model olduğunu vurgulayan ve bir eksisinin, sakıncasının, korkulacak ya da zor bir tarafının olmadığını belirten Akgiray, bürokraside yaşanan sıkıntıları da, öğrendikçe ortadan kaldırmaya çalıştıklarını belirtti. GYO’ların 10 milyar liralık portföy değerinin de, günümüz Türkiye’si için çok düşük olduğunu belirten Akgiray, bu rakamın en az 100 milyar TL olması gerektiğini vurguladı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/gyo-olmak-ya-da-olmamak_90100.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!