Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Habur'da 3'üncü Köprü Çalışmaları Başladı

Türkiye’nin Kuzey Irak ile bağlantısını sağlayan, Şırnak'ın Silopi İlçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'ndaki 2 köprüye ilave olarak hizmet verecek 3'üncü köprü için çalışmalara başlandı.

yapı.com.tr
Habur'da 3'üncü Köprü Çalışmaları Başladı

DHA'nın haberine göre, Habur Sınır Kapısı'nda Türkiye ile Irak arasında bulunan Habur Sınır Kapısı'nda Hezil Çayı üzerinde bulunan ve yetersiz olduğu gerekçesiyle araç birikimlerine neden olan 2 köprünün yanına 3'üncü köprünün yapımına başlandı. Irak tarafından yapımına başlanan çalışmalarda 3’üncü köprünün iki ayağının kazık işlemleri tamamlandı. 35 metre genişliğinde ve 286 metre uzunluğundaki köprü, 3 gidiş ve 3 geliş yollarıyla hizmet verecek. Habur Mülki İdare Amiri Suat Demirci, Silopi Kaymakamı Ali Arıkan, Karayolları Diyarbakır 9'uncu Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Sağlam ve beraberindeki bir heyet, köprü çalışmalarını yerinde görmek için Kuzey Irak tarafına geçerek, köprü çalışmaları hakkında mühendislerden bilgi aldı.

Habur Mülki İdare Amiri Suat Demirci, 3'üncü köprünün geçişlerde yaşanan sorunların çözümüne büyük katkı sağlayacağını belirterek, şöyle dedi:

"Arkadaşlarla beraber 3'üncü köprünün ayaklarının çalışmalarını kontrol etmek maksadıyla geldik. Kısa zamanda bu köprünün sorunlarını halledip, devamında hızlı bir şekilde köprüyü bitirip hizmete açılması çalışmaları takip ediyoruz. Şuan için bu çalışmalar bu taraftan başladı, fakat kısa zamanda diğer fore kazık için gelecek diğer makine ile beraber öbür taraftan da başlamayı düşünüyoruz."

Köprünün tamamlanmasıyla birlikte hızlı şekilde transit geçişlerin sağlanacağı ve sıkıntıların sona ereceğini belirten Demirci, şöyle konuştu:

"Şerit sayısı artacağı için, o anlamda turistik geçişlerde de daha çabuk işlem yapma imkanı olacak. Bu kadar sıra kalmayacak. Özellikle turistik geçişlerdeki küçük araçlar ve otobüslerin öyle bir avantajı olacak. Diğer köprülerde bakıma alınıp, onarımı yapıldıktan sonra 3 köprü hizmete geçtiği zaman çok rahat biçimde vatandaşımıza hizmet verme konusunda bir avantajımız olacak."

Şırnak Özel İdaresi Yatırım ve İnşaat Müdürü Selma Özçınar da, 3'üncü köprü yapımına 2014 yılı Ekim ayında ihalesinin yapıldığını belirterek, "Habur 3 köprüsü yapım işinin şantiyesidir. Köprümüz Ekim ayı içerisinde ihale yapılmış olup 14 Ekim itibari ile yer tespiti yapılmıştır. Köprümüzün açıklığı 286 metredir. Genişliği 35 metredir. 3 gidiş şeridi, 3 geliş şeridi bulunmaktadır. Şuan itibari ile köprümüzün A2 ve P7 ayakları, yani iki adet ayağının fore kazık işlemleri tamamlanmıştır. Çalışmalar devam etmektedir. İşin sözleşme bedeli 24 milyon 432 bin liradır. Çalışmalar devam etmektedir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/haburda-3uncu-kopru-calismalari-basladi_128739.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!