Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Haliç Metro Köprüsü inşaatında ilk adım atıldı

Metro Geçiş Köprüsü'nün inşaatında kullanılacak platform ve boru kazıklar gemiyle Haliç'e getirildi. Metro, inşa edilen köprüyle Unkapanı'na ulaşacak. Oradan kazısı bitmiş olan tünelle devam edecek ve Yenikapı'da Marmaray ile entegre olacak. İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın bizzat projesini çizdiği köprü aynı zamanda yaya yürüyüş alanı olarak da

Zaman Gazetesi
Haliç Metro Köprüsü inşaatında ilk adım atıldı

STRONG>Metro Geçiş Köprüsü'nün inşaatında kullanılacak platform ve boru kazıklar Haliç'e getirildi. Metro, inşa edilen köprüyle Unkapanı'na ulaşacak. Oradan kazısı bitmiş olan tünelle devam edecek metro hattı, Şehzadebaşı, Aksaray istikametinden Yenikapı'ya ulaşarak burada Marmaray ile entegre olacak. İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın bizzat projesini çizdiği köprü aynı zamanda bir yaya yürüyüş alanı olarak da kullanılabilecek.

Galata Köprüsü, 11 Aralık 2009 gecesi 01.00-05.00 saatleri arasında araç trafiğine kapatıldı ve köprünün inşasında kullanılan çelik malzemeleri taşıyan gemi, Galata Köprüsü'nden sorunsuz geçerek Perşembe Pazarı yakınlarına demirledi. Geminin ve dubaların geçişi esnasında köprüyü kullanacak sürücülerin daha önce yapılan uyarılarla Atatürk ya da Haliç köprülerine yönlendirilmeleri nedeniyle trafik sorunu da yaşanmadı. Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nün inşaatında kullanılacak 50 boru kazıktan 13'ü gece Haliç'e indirildi. Şubat ayında diğer boru kazıkların sevkiyatının tamamlanmasından sonra köprü inşaatı başlayacak. Haliç Köprü Geçişi ile ilgili projeler 6 Temmuz 2005 tarihinde 1. No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu (Anıtlar Kurulu) tarafından da onaylanmıştı. Başkan Topbaş, daha önce yaptığı açıklamalarda sırf o köprüyü görmek için binlerce, milyonlarca insanın İstanbul'a geleceğini ve Türk turizmine önemli katkı sağlayacağını söylemişti.

146 milyon Euro'ya mal olacak köprünün deniz seviyesinden yüksekliği 55 metre, viyadüklerle birlikte uzunluğu 960 metre, yaya yolu genişliği 3 metre ve tren geçiş yolu 13 metre olarak belirlendi. Projenin tamamlanmasıyla birlikte İstanbul trafiği de önemli ölçüde rahatlayacak. Son teknoloji ürünü köprü, Süleymaniye'nin manzarasına gölge düşürmeyecek tarzda hazırlandı. Projeyle İstanbul'un 'Altın Boynuzu' olarak nitelendirilen Haliç ve birçok tarihi mekân köprü üzerinden rahatlıkla seyredilebilecek. Köprünün yanı kapalı, ancak üstleri açık özel bir camla kapatılacak. Haliç'in normal akıntısına da yardımcı olabileceği için vatandaşlar daha rahat balık tutma imkânına sahip olacak. Köprünün 16 ayda tamamlanması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halic-metro-koprusu-insaatinda-ilk-adim-atildi_74993.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!