Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Haliç'e Boynuzlu Köprü: Topbaş Mimar Sinan'a Karşı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tasarımını belediye başkanı Kadir Topbaş'ın yaptığı Haliç Metro Köprüsü'nün inşaatını başlatırken Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Erhan Demirdizen bunun yasadışı olduğunu söyledi. Köprü Şişhane'den gelen ve Sülaymaniye'ye devam edecek metronun Haliç'i geçişi için yapılıyor

bianet.org
Haliç'e Boynuzlu Köprü: Topbaş Mimar Sinan'a Karşı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tasarımını belediye başkanı Kadir Topbaş'ın yaptığı Haliç Metro Köprüsü'nün inşaatını başlatırken Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Erhan Demirdizen bunun yasadışı olduğunu söyledi. Köprü, Şişhane'den gelen ve Sülaymaniye'ye devam edecek metronun Haliç'i geçişi için yapılıyor.

Demirdizen, inşaat için Koruma Kurulu onayı gerektiğini, fakat koruma amaçlı imar planı ya da bu planın yokluğunda geçerli olabilecek geçici yapılanma ilke kararlarının mahkemece iptal edildiğini, dolayısıyla kurulun inceleyip karar verebileceği yasal zeminin şu an bulunmadığını belirtti.

Koruma Kurulu'nun 2005 yılında, köprüyle ilgili değil ama güzergahı ile ilgili bir koruma kurulu kararı olduğuna değinen Demirdizen. köprü ayaklarının nereye saplanacağı ve nasıl bir formda olacağına dair ne Beyoğlu'na bakan Koruma Kurulu'nun ne de Tarihi Yarımada'ya bakan Koruma Kurulu'nun her hangi bir kararının olmadığını belirtti.

Demirdizen'e göre konu iptal için Koruma Kurulu'na geldiğinde belediye uygulamaya geçtiklerini söyleyerek durumu oldu bittiye getirmeye çalışacak. Köprünün Tarihi Yarımada'daki ayağı sur içinde Süleymaniye'de yer alırken Beyoğlu'ndaki kısmı ise Şişhane'deki yerleşim ile Galata Surlarını tehdit ediyor.

Köprünün "boynuzları" Süleymaniye'yi tehdit ediyor

Haliç Metro Köprüsü, İstanbul Metrosu'nun ikinci bölümünü oluşturan Taksim-Yenikapı hattı ile Maslak ve Yenikapı'yı birbirine bağlayacak. Köprünün konsept tasarımını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, uygulama tasarımını ise mimar Hakan Kıran yaptı.

2005'te ihaleye çıkarılan köprü tasarımına ilişkin kamuoyunda tartışmalar yaşanmıştı. Tartışmalar Haliç Metro Köprüsü üzerine yapılacak olan direklerin Süleymaniye siluetine zarar verip vermeyeceği yönünde olmuştu. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) İstanbul 2009 raporunda bu köprünün Dünya Mirası listesinde yer alan Süleymaniye'nin silüetine zarar vereceğini söyledi.

Örgüt, kulesiz düz bir köprü projesinin düşünülmesini önerdi; aksi halde bölgenin Tehlike Altındaki Dünya Mirası listesine alınmasının olası olduğunu ekledi.

2005'ten beri gündemde

Portekiz'den imla ettirilen platform ve çelik boru kazıklar, Normed isimli gemiyle Haliç'e geldi. Çalışmayı İtalyan inşaat firması Astaldi ve Türk ortağı Gülermak yürütecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2005 yılında yaptığı köprü ihalesini son dakika iptal etmişti. Köprünün güzergahının olduğu Tarihi Yarımada koruma amaçlı imar planlarının onaylanmasından sonra 4 Nisan 2005 tarihinde proje ihaleye çıkmıştı. İhale şartnamesinde koruma kurulundan ayrıca köprü ile ilgili kararın firma tarafından alınmasına dair madde olmadığı için belediye ihaleyi son dakika iptal etmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halice-boynuzlu-kopru-topbas-mimar-sinana-karsi_75052.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!