Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Haliç ve Eyüp Sultan'da Turizm "Teleferik"le Canlanacak

Eyüp Pierre Loti ile Haliç arasında yapılacak olan teleferik inşaatı temel atma töreni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın katı

İBB
Haliç ve Eyüp Sultan'da Turizm "Teleferik"le Canlanacak

yüp Pierre Loti ile Haliç arasında yapılacak olan teleferik inşaatı temel atma töreni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın katılımıyla gerçekleştirildi.

İstanbul'un tarihi semtlerinden Eyüp'te, Pierre Loti ile Haliç arasında yapılacak olan teleferik inşaatının temeli Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna tarafından atıldı. Törende Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, Kağıthane Belediye Başkanı Arif Calban, Eyüp ve Kağıthane Kaymakamları, İBB Fen İşleri Daire Başkanı Yunus Balta, İşadamı Ömer Çavuşoğlu, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda İstanbullu da yer aldı.

Temel atma töreninde halka hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Eyüp Sultan bölgesinin İstanbul'un maneviyat merkezi olduğunu belirterek, bu bölgeyi ihya edecek birçok proje gerçekleştirdiklerini söyledi. Artık Haliç, Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı'nın temizlendiğini dile getiren Başkan Gürtuna, şöyle konuştu;

"Kim derdi ki Eyüp'e teleferik yapılacak. İnsanlar çok yakın zamana kadar Haliç'ten kaçıyorlardı yada zorunlu olarak bulunuyorlardı. Artık İstanbul kaçılan, göçülen bir yer olmaktan kurtuldu. Çok hızlı, düzenli ve kararlı bir çalışma sonucunda Haliç ve İstanbul pırıl pırıl oldu. Bundan sonra yeni hayallerimiz var. Haliç'in çevresindeki düzenleme çalışmaları sürüyor. Sadabat da tarihteki gibi mesire alanı olarak düzenleniyor. Bu bölgeye kafeler, oturma alanları, ve Türk tarihinin sergilendiği merkezler yapılacak. Miniatürk'ten sonra Sütlüce Kongre Merkezi'ni de seneye bitireceğiz. Haliç ve Eyüp Sultan çevresi tarihi açık hava müzesi olacak."

Yapılacak teleferiğin Pierre Loti'deki ve Eyüp'teki trafiği büyük ölçüde rahatlatacağına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı, "Burada yeşillenderme çalışmaları yapıyoruz. Dikeceğimiz erguvan ağaçları ile Haliç, pırıl pırıl cennetten bir köşe haline gelecek. Bir kültür, sanat, kongre, spor, turizm ve ticaret merkezi olacak" şeklinde konuştu.

Temel atma töreninde konuşan Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın Eyüp'e modern kesimhane, katlı otopark, teleferik gibi büyük hizmetler yaptığını belirterek, çalışmalarından dolayı Gürtuna'ya teşekkür etti.

Eyüp'te turizmi ve ticareti canlandıracak proje...

Teleferik hattı, Eyüp Camii'nin arkasında yapılan kesimhane ve katlı Otopark üzerinden başlayacak ve kuş uçuşu mesafesi 550 metre olan Pierre Loti Tepesi'ne kadar devam edecek. Proje, tarihi Eyüp ilçesini Pierre Loti Tepesi'nden görmek isteyenler için bir fırsat olacak. Karadan 700 metreyi bulan iki nokta arasındaki yolun rampa olması, yaya ulaşımında güçükler yaşanmasına neden oluyordu. Teleferik sayesinde bu güçlükler ortadan kalkacak.

Teleferiğin başlama noktasında otopark olacağından, araçlarıyla buraya gelenler otoparkta araçlarını bırakarak teleferik kulesini kullanarak Pierre Loti'ye gidebilecek. Saatte tek yönde ortalama 368 yolcu taşıyacak olan modern teleferik, 115 saniyede Pierre Loti'ye ulaşacak. Bu süre vagonda bekleme süresiyle birlikte en fazla 200 saniye olacak.

Turizm açısından da son derece önemli olan teleferik projesi ile ilgili ihale 26 Eylül 2002'de yapıldı. Timsan İnşaat firmasının yapımını gerçekleştireceği teleferik inşaatının 250 günde bitirilmesi ve 6,5 trilyon liraya malolması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halic-ve-eyup-sultanda-turizm-teleferikle-canlanacak_6285.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!