Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Halksa Unut Gitsin!

Bakü-Ceyhan boru hattının projesi kapsamındaki kamulaştırma bedelinin ödenmesiyle ilgili yasal düzenleme yapılmayınca arazisi kamulaştırılan vatandaşı

Radikal
Halksa Unut Gitsin!

akü-Ceyhan boru hattının projesi kapsamındaki kamulaştırma bedelinin ödenmesiyle ilgili yasal düzenleme yapılmayınca arazisi kamulaştırılan vatandaşın eli boş kaldı.

Kamulaştırma bedelinin ödenmesi için yabancı şirketlerin oluşturduğu konsorsiyum (BTC.co.) 99 milyon dolar ayırdı. Ana müteahhit Botaş, boru hattının geçeceği güzergahtaki kamulaştırma işlemlerini tamamladı. TBMM'de yapılan unutkanlık ve vekillerin devamsızlığı ise yasal düzenlemeyi geciktirdi.
Bakü-Ceyhan boru hattı inşaatı nedeniyle bölgedeki çok sayıda bina, arazi ve ağaçlar kamulaştırıldı. Bunların büyük bir kısmını zilyet yoluyla elde edilen gayrimenkuller oluşturdu. Anlaşma uyarınca projeyi yürüten BTC'nin 99 milyon dolar olan kamulaştırma bedelini vatandaşa ödemesi ve bu bedelin üstündeki kamulaştırma maliyetini de Hazine'nin karşılaması öngörüldü. Ancak zilyetlik yoluyla sahip olunan gayrimenkullere kamulaştırmaya karşılık ödeme yapılabilmesi için bir maddelik yasa çıkarılması gerekiyor.

Tatilden önce yetişmedi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Meclis tatile girmeden önce "Başkası adına tapulu, sahipsiz ve zilyedi tarafından üzerinde hak elde edilmemiş yerin kamulaştırılmasında binaların asgari levazım bedeli, ağaçların ise 11'inci madde çerçevesinde takdir olunan bedeli zilyedine ödenir" şeklindeki tek maddelik yasal düzenlemeyi gerçekleştirmek için harekete geçti.
Yapılacak düzenlemenin Bazı Kanunlarda ve Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü Kuruluş ve Görevleri Hakkında KHK Değişikliği Yapılması Hakkındaki Kanun'a eklenmesine karar verildi.

Devamsızlar yaktı
Bakanlık, önergeyi Maliye Bakanlığı'na göndererek söz konusu yasanın Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında işleme konulmasını istedi. Ancak, Komisyon'da yapılan görüşmeler sırasında önergenin verilmesi unutuldu. Bunun üzerine önerge yasanın Genel Kurul'daki görüşmeleri sırasında verildi. Meclis'in tatil öncesi son gününde sabaha karşı gündeme gelen önerge bu kez de devamsız milletvekillerine takıldı. İçtüzük uyarınca bir tasarıya önerge ile yeni bir madde eklenmesi için ilgili komisyonun salt çoğunluğunun olumlu oy vermesi gerekiyor. Bu nedenle Plan ve Bütçe Komisyonu'run 21 üyesinin Genel Kurul'da bulunması gerekiyor. Önergenin verildiği sırada Genel Kurul'da ancak Komisyon'un 20 üyesi bulunabildi. Bir üyenin eksik olması nedeniyle de İçtüzük uyarınca önerge işleme konulamadı. Unutkanlık ve milletvekillerinin Meclis'e devamsızlıklarının faturası yine vatandaşa çıktı. 99 milyon dolarlık kamulaştırma bedelini alabilmek için vatandaşlar şimdi Meclis'in yeni yasama dönemi için açılmasını bekleyecek. Enerji Bakanlığı ise yeni yasama döneminde işi daha sıkı tutacağı ifade edildi. Bu kez kamulaştırma bedeliyle ilgili önerge Enerji Bakanlığı'nın kendi hazırladığı Maden Yasa tasarısına eklenecek. Bu tasarının yasalaşmasının ardından da kamulaştırma bedelleri ödenebilecek. Kamulaştırma mağduru vatandaşlar ise Maden Yasası'nın yolunu gözleyecek.

Proje de gecikme nedeni
BTC.Co daha önce kamulaştırma işlerinin de aralarında bulunduğu bazı aksaklıklar nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazarak hükümeti eleştirmişti. Projenin üç ay geciktiği vurgulanırken, bu tür düzenlemelerin gecikmesinin de gecikme süresini uzatacağı vurgulanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/halksa-unut-gitsin_5643.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!