Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakü - Ceyhan'ın Gecikmesi de Sorun

Boru hattının Türkiye'deki inşaatını yapan BOTAŞ, elindeki projeyi zamanında tamamlayamazsa hattın sahibi BTC Konsorsiyumu'na günlük 500 bin dolar öde

Milliyet
Bakü - Ceyhan'ın Gecikmesi de Sorun

oru hattının Türkiye'deki inşaatını yapan BOTAŞ, elindeki projeyi zamanında tamamlayamazsa hattın sahibi BTC Konsorsiyumu'na günlük 500 bin dolar ödeyecek.

Bakü - Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın Türkiye ayağında yaşanan gecikmeler müteahhit BOTAŞ'ı gecikme tazminatına doğru götürüyor. İnşaat, hattın sahibi BTC Konsorsiyumu'na taahhüt edildiği gibi 32 ayda bitirilmezse BOTAŞ, günlük 500 bin dolar gecikme tazminatı ödeyecek.
İmzalanan ev sahibi ülke anlaşmasıyla inşaatı garanti altına alınan hattın Türkiye ayağının bürokratik engellere takıldığı belirtildi. 10 Eylül 2002'de başladığı kabul edilen inşaatın Mart 2005'e kadar bitirilmesi gerektiği, ancak şu ana kadar yaşanan gecikmelerin bitiş tarihini yaklaşık iki ay ileriye ittiği kaydedildi. BOTAŞ, oluşan zaman kaybını telafi edemezse BTC'ye 30 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kalacak.

Gecikme bir yıla çıkabilir
Öte yandan inşaatın yaza sarkması halinde gecikmenin bir yıla kadar çıkabileceği belirtildi. Buna neden olarak Allahüekber Dağları ve Posof gibi kışın çok sert geçtiği sahalarda inşaatın yazın yapılmasının planlanması gösterildi. Bölgedeki çalışmanın iki yaz şeklinde planlandığı ve ilk yazın 2003 yazı olduğuna dikkat çekildi. BTC ile imzalanan müteahhitlik sözleşmesi gereği BOTAŞ'ın müteahhitlik şartlarını yerine getirememesi halinde iş Gürcistan ve Azerbaycan'da inşaat işini yürüten Brectel Konsorsiyumu'na verebilecek. Bu gerçekleşirse masraflar BOTAŞ'tan tahsil edilecek. Brechtel'in ortaya çıkardığı maliyetlerin Türkiye'ye göre Gürcistan'da yüzde 60 ve Azerbaycan'da yüzde 30 daha pahalı olduğu dile getirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baku---ceyhanin-gecikmesi-de-sorun_4098.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!