Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Harbiye Kongre Vadisi Projesi'ni Arima Çizecek

Bünyesindeki Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nun yıkılması tartışmalarıyla gündeme gelen İstanbul'daki Harbiye Kongre Vadisi'nin yeni projesi için yapılan için yapılan ihaleye tek firma katıldı.

Referans Gazetesiünyesindeki Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nun yıkılması tartışmalarıyla gündeme gelen İstanbul'daki Harbiye Kongre Vadisi'nin yeni projesi için yapılan ihaleye tek firma katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı ihalede Arima Mimarlık 1 milyon 550 bin YTL'lik teklif verirken ihale sonucunun 1 hafta sonra açıklanacağı bildirildi. Harbiye Kültür Vadisi Tesisleri Uygulama Projesi ihalesi Merter Ek Hizmet Binası'nda dün yapıldı.

"Kongre tesisi binasını kapsayan toplam 110 bin metrekare inşaat alanı ile 35 bin metrekare açık alan düzenlemesi ve bağlantı yollarına ait ön uygulama projesi hizmet alımı işi" ihalesine, sadece Arima Mimarlık-Dekorasyon-İnşaat Limited Şirketi, KDV hariç 1 milyon 550 bin YTL'lik teklif mektubu verdi. İhale sonucu bir hafta içinde açıklanacak.

Arima Mimarlık'ın hazırladığı projeye göre Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nın kapasitesinin 3 kat artırılması planlanıyor. Bu kapsamda Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nun yerine de daha büyük bir tiyatro salonu öngörülüyor. Daha önce gündeme getirilen Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nun üstünün kapatılması ise projede yer almıyor.
Sadece konsept çalışması

Arima, halen inşaatı süren ve 52 bin metrekarelik inşaat alanına sahip Kuşadası Kongre Merkezi'nin de projesini hazırladı. Arima Mimarlık ortaklarından Erkan Altuğ, hazırladıkları Harbiye Kültür Vadisi Projesi'nin sadece bir konsept ve fizibilite çalışması olduğunu söyledi. Altuğ, “Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nun sadece arkasındaki yol yer altına alınıyor. O yol da mevcut işlevine devam ediyor, açık sergileme alanı olarak kullanılıyor" dedi. Altuğ, projenin Hilton Convention Center ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı arasını kapsadığını, proje alanının arka tarafta Harbiye Askeri Müzesi'ne, ön tarafta da Harbiye Açıkhava Tiyatrosu yeşil alanına kadar uzandığını söyledi.

TÜRSAB gündeme taşıdı

Kongre Vadisi Projesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy'un yaklaşık 8 yıldır dile getirdiği bir projeydi. Kongre Vadisi Projesi'nin toplam yatırım tutarı 130 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. Ulusoy, kararın belediye tarafından verileceğini belirterek "TÜRSAB olarak özellikle Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nun otantik yapısının bozulmadan üstünün kapatılmasını istiyoruz. Bozulursa ona da karşıyım. Radyo Evi'nin sanat müzesi olmasını istiyorum. Ama sanatsal faaliyetleri engelleyen her türlü projeye karşıyız ve içinde yokuz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/harbiye-kongre-vadisi-projesini-arima-cizecek_53254.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!