Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Harç Bitti İnşaata Paydos" Denince İşsizlik Arttı

Mart 2017'den beri en yüksek seviyeye çıkan işsizlik verilerini değerlendiren ekonomistlere göre inşaat sektöründeki yavaşlama işsizlikteki artışta etkili.

yapi.com.tr
"Harç Bitti İnşaata Paydos" Denince İşsizlik Arttı

TÜİK tarafından açıklanan işsizlik verilerine göre, Türkiye'de işsizlik oranı Ekim döneminde 1.3 puanlık artış ile yüzde 11.6'ya yükseldi. Geçen yılın aynı dönemine göre kayıtlı işsiz sayısı 501 bin kişi arttı. İstihdam edilen kişi sayısı Ekim 2018 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 226 bin kişi arttı. Türkiye'de 3 milyon 788 bin kişi resmen işsiz. İşsizlik Mart 2017 döneminden bu yana en yüksek seviyesinde. Artı Gerçek’in haberine göre; ekonomistler inşaat sektöründeki yavaşlamanın işsizlikteki artışta etkisi olduğu yönünde.

Mustafa Sönmez işsizlik verilerinin açıklanmasının ardından Twitter'dan şu değerlendirmeleri yaptı:
"İşsizlik tırmanıyor. Bir yılda yüzde 10,5'tan yüzde 11,6 ya çıktı. Yine bir yılda 490 bin işsizin eklenmesiyle işsiz sayısı 3,8 milyona yaklaştı. Tarım dışı işsizlik yüzde 13,6 yı buldu. İş kaybı en bariz biçimde inşaatta. Harç bitti inşaata paydos denilince 10 ayda yaklaşık 300 bin kişi işsiz kaldı ve istihdam 2,2 milyondan 1,9 milyona düştü. Ekonominin resesyona adım attığı Haziran-Ekim 2018 döneminde sanayiden 41 bin inşaattan 109 bin olmak üzere 150 bin kişi işini kaybetti."

 

 

 

İktisatçı Mahfi Eğilmez, "Ekim 2018'de işsizlik oranı % 11,6 oldu (geniş işsizlik % 16,9.) 2018 bütçesi % 1,9 açıkla ve yüzde 0,001 faiz dışı fazlayla sonuçlandı. Göstergeler Tablomu güncelledim" diye yazdı. Ekonomist Atilla Yeşilada ise tepkisini, "Of of, işsizlik? Berbat! Perakende? Rezalet!" diyerek belirtti. Ali Rıza Güngen de "Geçici önlemlerle işsizlik kontrol altına alınamaz. Memlekette 6 milyon işsiz var (en geniş tanımla 7 milyon) ve oran artmaya devam ediyor. Yeşil çizgiyle referandum öncesi ve devamındaki kredi genişlemesini, kırmızı çizgiyle kredi çöküşünü ve maliyeti görüyoruz" değerlendirmesi yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/harc-bitti-insaata-paydos-denince-issizlik-artti_169952.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!