Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Haydarpaşa Açık Hava Müzesi Olacak

Raylar altında ortaya çıkan antik kentle ilgili kazıların üçte biri tamamlandı. Finalde peronların yenilenmesi, kazı alanının da açık hava müzesi haline getirilmesi planlanıyor.

yapi.com.tr
Haydarpaşa Açık Hava Müzesi Olacak

Haydarpaşa Garı’nın demiryolu bölümünde yapılan kazılar devam ederken peron bölümünün kaldırılması aşamasına da gelindi. Akşam’dan Bülent Şanlıkan’ın haberine göre; İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Rahmi Asal çalışmaları ve süreci şöyle anlattı:

Arkeolojik kazılar 20 aydır devam ediyor. İstanbul’la ilgili antik kaynaklardan ve bu kaynaklara dayandırılarak modern araştırmalardan çok sayıda bilgi var. Kalkedon’un (Kadıköy) şehrin Batı limanı olduğu biliniyordu ancak somut veri yoktu. Bu kazılarda biz ortaya çıkardığımız eserlerle somut verilere ulaşmış olduk. Kalkedon’un tarihsel sürecini, kronolojik yapısını yine somut arkeolojik belgelerle elde ettik.”

2 bin 500 yıllık tarih
“Alanda yapılan kazılar sırasında hem mimari kalıntılar hem küçük buluntular bulduk. M.S 4-5. yüzyıla kadar olan dönemde değişik alanlarda mimari kalıntılar tespit edildi. Küçük buluntu olarak M.Ö 5. yüzyıla kadar gitmiş olduk. Özetle söylemek gerekirse yaklaşık 2 bin 500 yıllık tarih var.”

Ticaretin merkezi
“On bine yakın sikke ortaya çıkarıldı. Bu kadar çok sikkenin bulunduğu alanın ya darphane olması ya da ticari bir alan olması gerekiyor. Biz buraya liman arkası yapılar dedik. Mimari kalıntılar, dükkânlar, konutlar, kilise ve hamam kalıntılarına ulaştık. Kilise ve hamam sosyal dokunun bir parçası. Sikkenin bu kadar bol çıkması bizim burada ticari faaliyetin yoğun olarak yapıldığını bölgenin alışverişin merkezi olduğunu gösteriyor. Kazı çalışması sırasında peronların zayıf olduğu örüldü. Peronlar bölge koruma kurulu kararıyla sökülecek tekrar sağlamlaştırılacak ve bir bölümü kullanılacak. Peronların sökme işlemi tarihi buluntuları koruma altına aldıktan sonra gerçekleştirilecek.”