Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Haydarpaşa Garı İhalesinin İptali için Açılan Dava Reddedildi

İstanbul 11. İdare Mahkemesi, İBB’nin hukuksuz şekilde elendiği Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının kiralama ihalesinin iptali için açtığı davayı, 1’e karşı 2 oyla reddetti. 4 Mart 2020 tarihinde alınan kararın koronavirüs salgını sırasında taraflara tebliğ edilmesi dikkat çekti.

yapi.com.tr
Haydarpaşa Garı İhalesinin İptali için Açılan Dava Reddedildi

TCDD, tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının atıl durumda olan yaklaşık 29 bin metrekarelik depo sahalarını kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere 15 yıllığına kiralamak için 4 Ekim 2019 tarihinde ihaleye çıkardı. İhaleye katılan İBB şirketleri, ikinci oturuma davet bile edilmeden 18 Ekim 2019 tarihinde ihaleden elendi.

İhale, eski bir İBB çalışanı da olan Okçular Vakfı'nın kısa süre öncesine kadar genel müdürlüğünü yapmış 33 yaşındaki Hüseyin Avni Önder'e ait Hezarfen Danışmalık Limited Şirketi'ne 350 bin TL'ye verildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da İBB şirketlerinden oluşan konsorsiyumun  elenmesini mahkemeye taşımıştı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; İstanbul 11. İdare Mahkemesi'nde görülen iptal davası 4 Mart 2020 tarihinde oyçokluğu ile karara bağlandı ve 3 Nisan'da İBB'ye tebliğ edildi. İBB iptal kararını yasal süre olan 15 gün içinde Danıştay'a taşıyarak temyiz edecek.

Karara sosyal medya hesabından tepki gösteren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Mahkeme, Haydarpaşa ve Sirkeci Garları ile ilgili ihaleye itirazımızı reddetti.  İstanbullular adına, şehrin tarihi, kültürel ve doğal varlıklarını korumaya devam edeceğiz ve kararı Danıştay’a götüreceğiz. Aylardır bekletilen kararın salgın zamanı açıklanması ise çok manidardır.” dedi.

İstanbul 11. İdare Mahkemesi'nin kararında; ortak girişimi oluşturan tüm ortakların ayrı ayrı iş deneyim belgesi sunması gerektiği belirtilerek, KÜLTÜR A.Ş. dışında MEDYA A.Ş., METRO İSTANBUL ve İSBAK A.Ş.'nin şartnameye uygun iş deneyim belgesini sunmadığı ifade edildi.

İhale şartnamesi ve ihale ilanının birbiriyle çelişmediği, şartname ile ihale ilanına açıklık getirildiği savunuldu. Mahkeme, davanın yönetmelik usullerine aykırı olarak gerçekleştirildiği yönündeki İBB savunmasını da uygun bulmadı.

Kararda, “İhaleyi kazanan şirketin, gerekli şartları taşıdığı ve ihalenin usulüne uygun olarak gerçekleştirildi.” denildi.

Bir hakim karşı oy kullandı
Karara muhalefet şerhi düşen hakim; ihale ilanı ile ihale şartnamesi arasındaki çelişkili kuralların rekabeti engellediğini belirterek ihalenin iptali gerektiğini savundu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/haydarpasa-gari-ihalesinin-iptali-icin-acilan-dava-reddedildi_179376.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!