Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Haydarpaşa ve Sirkeci’de Hukuki Mücadele Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, garları kiralama ihalesindeki karşı mücadele başlatıyor. İBB, önce ihalenin iptali için dava açacak, ardından sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacak.

yapi.com.tr
Haydarpaşa ve Sirkeci’de Hukuki Mücadele Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Haydarpaşa ve Sirkeci Garları'nın depo sahaları için açılan kiralama ihalesine karşı bugün dava mücadelesine başlıyor. İhaleden hukuksuz şekilde elenen ve pazarlık aşamasına davet edilmeyen İBB, ihalenin iptali için saat 09.00'da Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açacak. Saat 11.30'da da Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na ihaleyi düzenleyen sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

Mahkemeye sunulacak dava dilekçesinde elenme gerekçelerinin hukuka aykırı olduğuna dikkat çekilerek; “Ayrı ayrı iş deneyimi belgesinin aranması komisyonun yorumudur, herhangi bir hukuk kuralına dayanmamaktadır. Aynı anlama gelen bir ifade yazılmış olduğu halde ‘müşterek ve müteselsil' ibaresinin geçerlilik şartı olarak aranması en temel hukuk kaidelerinden birine, ‘dürüstlük'  kuralına aykırıdır” denildi.

İstanbul'un Simgeleri
Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; Türkiye'nin simge yapılarından tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci Garları'ndaki yaklaşık 29 bin metrekarelik atıl depo sahalarını, kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere 15 yıllığına kiralamak için TCDD, 4 Ekim'de ihale açtı. İhaleye 4 teklif sunulmuş, 2 şirket elenirken sona Okçular Vakfı'nın kısa süre öncesine kadar genel müdürlüğünü yapan İBB eski çalışanı 33 yaşındaki Hüseyin Avni Önder'e ait Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi ve İBB'nin iştirak şirketleri Kültür A.Ş-İSBAK-Metro A.Ş-Medya A.Ş'den oluşan konsorsiyum kalmıştı. TCDD'nin tahmini aylık kira bedelini 30 bin TL olarak belirlediği ihalede Hezarfen Danışmanlık aylık 300 bin TL, İBB konsorsiyumu aylık 100 bin TL teklif sundu. İhale komisyonunun tarafları pazarlığa davet etmesi beklenirken 18 Ekim günü ihalenin gerçekleştirildiği, İBB'nin davet bile edilmeden yazılı olarak elendiğinin bildirildiği öğrenildi. İhaleye tek başına davet edilen Hezarfen Danışmanlık'ın rakamı 350 bin liraya çıkardığı ve ihaleyi aldığı açıklandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/haydarpasa-ve-sirkecide-hukuki-mucadele-basliyor_175628.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!