Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Haydarpaşa Garı ve Yakın Çevresinin Geleceğine Birlikte Karar Verelim"

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ile BTS – Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın "Haydarpaşa Garı ve Yakın Çevresinin Geleceğine Birlikte Karar Verelim" çağrısı üzerine 1 Nisan 2011 Cuma günü saat 15.00’te 'Haydarpaşa Dayanışması' bileşenleri, Haydarpaşa Garı Memur Kafeteryası’nda bir araya geldi. Toplantıda alınan kararları sonuç

yapi.com.tr
"Haydarpaşa Garı ve Yakın Çevresinin Geleceğine Birlikte Karar Verelim"

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ile BTS – Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın "Haydarpaşa Garı ve Yakın Çevresinin Geleceğine Birlikte Karar Verelim" çağrısı üzerine 1 Nisan 2011 Cuma günü saat 15.00’te 'Haydarpaşa Dayanışması' bileşenleri, Haydarpaşa Garı Memur Kafeteryası’nda bir araya geldi. Toplantıda alınan kararları sonuç bildirisiyle kamuoyu ile paylaşma kararı alan 'Haydarpaşa Bileşenleri' hazırladıkları basın metninde Haydarpaşa Garı’nın rant amaçlı dönüştürülmesine yönelik kaygılarını ve taleplerini paylaştılar.

'Toplum Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması' adına TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve BTS - Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın konu ile ilgili olarak yayınlanan basın metninin tamamı ise şöyle:

"İstanbul’un simgesel değerlerinden biri ve kent içi ulaşımın önemli bir unsuru olan Haydarpaşa Garı, 100 yıllı aşkın geçmişinde tarihimizin önemli olaylarına sahne olmuş ve Anadolu’nun batıya açılan kapısı konumuyla toplumsal belleğimizde çok özel bir yer edinmiştir. Tarihi, kültürel değerleriyle aynen korunması gereken 1. grup kültür varlığı olarak tescil edilmiş olan Haydarpaşa Garı ve yakın çevresi bu özellikleri nedeni ile UNESCO tarafından İstanbul siluetinin vazgeçilmez bir varlığı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bu alan, deprem bekleyen kentimizin Anadolu yakasında toplanma ve dağılım merkezi olarak kullanılabilecek nitelikte, deniz ve demiryolu bağlantısıyla bölgenin dünya ile temas kurabileceği tek alan olma özelliğini de taşımaktadır.

Tarihsel, doğal değerlerine ve bu değerlerin güvencesi olan yasalara ve İstanbulluların yoğun tepkilerine rağmen 2003 yılından beri bölge rant amaçlı baskılarla 'dönüştürülerek' betonlaştırılmak istenmektedir.

Bu süreçte, özgünlüğü ve çevresel değerleri nedeniyle Haydarpaşa Garı, Limanı ve yakın çevresi İstanbul V Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 26.04.2010 gün ve 85 sayılı kararı ile 'kentsel ve tarihi sit alanı' olarak tescil edilerek koruma yönünde önemli bir adım atılmıştır.

Haydarpaşa bölgesini rant amaçlı 'dönüştürme' girişimleri, kurulun aldığı 'kentsel ve tarihi sit alanı' kararı sonrasında bile hiçbir bağlayıcı gelişme yokmuş gibi çeşitli şekillerde devam ettirilmiş ve 'yağma' bu kez 'koruma amaçlı plan' vasıtasıyla gerçekleştirilmek istenmiştir.

Ne tesadüf ki, bölgeye yönelik rant hesaplarının yapıldığı sırada, İstanbul’un göbeğinde ve herkesin gözü önünde, en iyimser bir yaklaşımla 'bir dizi sorumsuzluk ve ihmal' sonucu Haydarpaşa Garı binası yandı. Toplumsal tepkiler nedeniyle bugüne kadar gerçekleştirilemeyen 'dönüşüm', 28 Kasım 2010 tarihindeki yangın bahane edilerek ne yazık ki yeniden gündeme getirilmiştir.

Daha önce alınmış bulunan kurul kararlarını, ulusal ve uluslararası bilimsel çevrelerin ve kamuoyunun tepkilerini yok sayan bir plan, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu gündemine bir dayatma olarak getirilmiştir. Bu plan 2003 yılından bu yana gündeme getirilen ve reddedilen yapılaşma kararlarını esas alan bir niteliktedir. Büyükşehir Belediyesi Meclisinden oy çokluğu ile geçirilen planın onaylanması için kurula taraflarca yoğun baskılar yapıldığı kamuoyunun bilgisi dahilindedir.

Haydarpaşa Garı çatısının yanmasından sonra hızla gerçekleştirilmesi gereken restorasyon uygulaması için yapılmakta olan işlemler ise kaygılarımızı artıracak niteliktedir. Restorasyon sürecinde garın 'çekim merkezi' olması için 'yeniden kullanım' adı altında 'gar' işlevinin ve binaya yeni işlevler verilmesi fikrinin tartışmaya açılması, başka bir meşrulaştırma aracı olarak değerlendirilmektedir.

Bu değerlendirmeler çerçevesinde Haydarpaşa Dayanışması bileşenleri olarak bizler;

1- İstanbul II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 21.08.1997 gün ve 4542 sayılı kararı ile '1. grup korunması gerekli kültür varlığı' olarak tescil edilen Haydarpaşa Garı binasının tarihi ve kültürel değerleri ile fonksiyonları korunarak uluslararası koruma ilkeleri doğrultusunda restore edilmesini;

2- Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun önünde bulunan ve kamuoyunun bilgisine sunulan 'Koruma Amaçlı Plan' İstanbul V Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 26.04.2010 gün ve 85 sayılı kararı ile 'kentsel ve tarihi sit alanı' olarak tescil edilen Haydarpaşa Garı ve Limanı ile yakın çevresinin değerlerini yok eden ve yaklaşık 3.000.000 m2 inşaat öngören bir yağma planıdır. Anayasa Mahkemesinin 5335 sayılı yasanın 32. maddesinin 1. fıkrasını iptal etmesinin ardından yasal dayanağı da kalmayan Haydarpaşa Koruma Amaçlı Nâzım İmar Planının derhal gündemden çekilmesini ve alanın katılımcı bir planlama anlayışı ile değerlerine uygun şekilde planlanmasını ve

3- Gerek restorasyon ve gerekse planlama sürecinde evrensel planlamanın olmazsa olmazı olan 'katılımcılık' ilkesi temelinde Haydarpaşa Dayanışması bileşenlerinin sürece gözlemci statüsünde katılımının mutlaka sağlanmasını talep ediyoruz.

Beklentilerimizi değerli kamuoyumuzun bilgisine sunar, Haydarpaşa Dayanışması olarak, tarihi ve kültürel değerimizin, toplumsal belleğimizin bir parçası olan Haydarpaşa Garı, Limanı ve yakın çevresinin yağmalanmasına izin vermeyeceğimizi bir kez daha yineleriz".

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/haydarpasa-gari-ve-yakin-cevresinin-gelecegine-birlikte-karar-verelim_86723.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!