Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Haydarpaşa Garı'nın Tarihçesi
TCDD'nin ana istasyonu olma özelliği taşıyan Haydarpaşa Garı, 1908'de, İstanbul - Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edildi. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde, Bağdat Demiryolu yanında, İstanbul – Şam - Medine (Hicaz Demiryolu) seferleri de yapılmaya başlandı.

Gar’ın yapımına, II. Abdülhamit döneminde, 30 Mayıs 1906 tarihinde başlandı. Gar, 1908 yılında hizmete girdi. Binanın bulunduğu sahaya III. Selim'in paşalarından Haydar Paşa'nın adı verildi. Binanın inşaatını, Anadolu Bağdat adı altında bir Alman şirketi gerçekleştirdi. Ayrıca bir Alman'ın teşebbüsüyle garın önünde mendirek inşa edilerek, Anadolu'dan gelecek veya Anadolu'ya gidecek vagonların ticari eşyasını yükleme ve boşaltma işlevi için tesisler yapıldı.

Otto Ritter ve Helmuth Conu adlı iki Alman mimar tarafından hazırlanan projenin yapımında, Alman ustalarla İtalyan taş ustaları birlikte çalıştı. Birinci Dünya Savaşı sırasında gar deposunda bulunan cephanelere yapılan bir sabotajla çıkan yangın sonucu, binanın büyük bir bölümü hasar gördü. Yeniden onarılan bina, daha sonra bugünkü şeklini aldı. Haydarpaşa açıklarında, 1979 yılında Independente adlı tankerin bir gemiyle çarpışması sonucu meydana gelen patlama nedeniyle ortaya çıkan sıcaklık, O Linneman adlı ustanın yaptığı kurşun vitrayları hasara uğrattı. Gar, 1976'da aslına uygun olarak yeniden onarıldı ve 1983'ün sonunda dört dış cepheyle iki kulenin restorasyonu tamamlandı.

Kaynak: wikipedia.org


http://www.yapi.com.tr/haberler/haydarpasa-garinin-tarihcesi_95874.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!