Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Haydarpaşa Projesi Baş Ağrıtacak

İstanbul'un Manhattan'ı olacak' şeklinde gündeme gelen Haydarpaşa Projesi'ne tepki var. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, araziye lüks otel

Sabah
Haydarpaşa Projesi Baş Ağrıtacak

b>'İstanbul'un Manhattan'ı olacak' şeklinde gündeme gelen Haydarpaşa Projesi'ne tepki var.
Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, araziye lüks otel ve iş merkezi yapılması halinde kıyı şeridinin halka kapanacağını, imar yasasının yok sayılmış olacağını iddia etti.

Tarihi Haydarpaşa Garı ve limanının bulunduğu alanın, 'Dünya Ticaret Merkezi'ne dönüştürülme projesi şimdiden sivil toplum kuruluşlarının tepkilerini çekmeye başladı. Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, araziye lüks otel ve iş merkezi yapılması halinde kıyı şeridinin halka kapanacağını ve imar yasasının yok sayılmış olacağını söyledi. Proje, uluslararası bir ihale açılarak, yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirilecek. Proje için mülkiyeti Hazineye ait olan Haydarpaşa Limanı, Devlet Demiryollarına bedelsiz devrini sağlamak amacıyla Maliye Bakanı'na yetki verildi.

MALİYET 5 MİLYAR DOLAR
5 milyar dolara mal olması beklenen projeye göre düzenlemelerin yapılmasının ardından Devlet Demiryollarına, gar ve liman alanını, otel, iş merkezi ve turizm yatırımları ile spor alanları şeklinde değerlendirmek için yetki verilecek. Böylece Haydarpaşa Limanı İstanbul'un Manhattan'ı olacak. Kadıköy ve Üsküdar Belediyeleri'nin sınırlarında kalan tarihi alana ticaret ve alışveriş merkezine dönüştürülürken, 5 yıldızlı oteller ve lüks yatların yanaşabileceği uluslararası yat limanı yapılacak. Yüzyılı aşkın bir süredir demiryollarına hizmet eden tarihi Haydarpaşa Garı ve çevresini içine alan proje yaklaşık 1 milyon metrekarelik bir araziyi kapsıyor. New York'ta terör saldırısında yıkılan ünlü ikiz kulelerin benzeri alışveriş merkezi ve otellerin yapılacağı projede çerçevesinde kamulaştırma yapılması gündeme gelecek. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı kamulaştırma için şimdiden kolları sıvadı. Bu alana ise turizm kompleksi inşa edilecek. TCDD, projenin hayata geçmesiyle birlikte yıllık 150- 200 milyon dolar kira elde etmeyi bekliyor.

Ancak bölgenin halktan kopacak olması sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden oluyor. Bölgenin tamamının rekreasyon alanı olarak kullanılması gerektiğini ve spor alanları ile kültürel alanların yapılarak kamu yararına açılmasının daha uygun olacağını belirten İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, bölge ile ilgili yasanın oldu bitti ile geçirildiğini öne sürerek, "Ana muhalefet partisinin de hiçbir şeyden haberi olmadı. Yasa çıktıktan sonra üzerinden iki ay geçtiği için muhalefetin iptal davası açma hakkı da kalmadı. Bu bölge kültür alanları, yeşil alan ve spor tesislerinin bulunduğu halkın kullanımına açılması gereken kıyı bölgeleridir. Yapılacak proje imar ve kıyı yasasına aykırı olacaktır. Üsküdar, Kadıköy ve Büyükşehir Belediyesi'nin bile görüşleri ve oluru alınmıyor. Proje ayrıca bölgeye büyük altyapı sorunu da ekleyecek" dedi. Muhçu projeye tarihi dokusu olan Selimiye Kışlası ile Marmara Üniversitesi'nin tarihi binasının eklenmeye çalışıldığını öne sürerek buna karşı olduklarını da belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/haydarpasa-projesi-bas-agritacak_22375.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!