Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Haydarpaşa’ya Dünya Ticaret Merkezi

Haydarpaşa Garı ve liman alanına New York’ta 11 Eylül saldırıları sonucu yıkılan ikiz kulelerin benzerlerinin de inşa edileceği dünya ticaret merke

NTV-MSNBC
Haydarpaşa’ya Dünya Ticaret Merkezi

b>Haydarpaşa Garı ve liman alanına New York’ta 11 Eylül saldırıları sonucu yıkılan ikiz kulelerin benzerlerinin de inşa edileceği dünya ticaret merkezi kurulacak. Projenin maliyetinin 5 milyar doları bulması bekleniyor.

İstanbul’daki Haydarpaşa Garı ve liman alanı, gerçekleştirilecek uluslararası bir proje ile adeta küçük bir Manhattan olacak. Hükümetin Haydarpaşa Gar ve Liman Alanına Newyork’da 11 Eylül saldırıları sonucu yıkılan ikiz kulelerin benzerlerinin de yer alacağı dünya ticaret merkezi kurma projesi, 5234 sayılı Kanuna eklenen geçici bir madde ile hayata geçiriliyor.

Bu düzenleme ile mülkiyeti Hazine’ye ait olan İstanbul ili, Üsküdar İlçesi Selimiye ve İhsaniye Mahallelerinde bulunan ve Haydarpaşa Limanı olarak kullanılan taşınmazların, üzerlerindeki yapılar ile birlikte, ödenmiş sermayesine ilave edilmek üzere Devlet Demiryolları’na bedelsiz devri için Maliye Bakanı’na yetki verildi.

Kamulaştırma çalışmalarının ardından, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’ne, gar ve liman alanını otel, iş merkezi ve turizm yatırımları ile spor alanları şeklinde değerlendirmek için yetki verilecek. Daha sonra da Haydarpaşa’da kurulacak kompleks için uluslararası proje ihalesine çıkılacak.

Yap-işlet ya da yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilmesi düşünülen projede yat limanı ile çeşitli sosyal tesislere yer verilmesi de düşünülüyor. Haydarpaşa Projesi’nin 3.5 ile 5 milyar dolarlık bir yatırımı gerektireceği belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/haydarpasaya-dunya-ticaret-merkezi_21677.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!