Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Haydarpaşa'da Şirket Sahibi ve İki İşçi için Bir Yıla Kadar Hapis Cezası İstendi

Haydarpaşa Garı'nda 28 Kasım 2011'de meydana gelen yangın ile ilgili hazırlanan iddianamede iki işçi ve restorasyon çalışmasını yapan şirketin sahibi hakkında 'taksirle yangına sebebiyet vermek' suçundan üç aydan bir yıla kadar hapis cezası isteminde bulunuldu. İddianamede, garda çıkan yangında sabotaj ve kastın bulunmadığı belirtildi.

yapi.com.tr
Haydarpaşa'da Şirket Sahibi ve İki İşçi için Bir Yıla Kadar Hapis Cezası İstendi

Haydarpaşa Garı'nda 28 Kasım 2011'de meydana gelen yangın ile ilgili hazırlanan  iddianamede iki işçi ve restorasyon çalışmasını yapan şirketin sahibi hakkında 'taksirle yangına sebebiyet vermek' suçundan üç aydan bir yıla kadar hapis cezası isteminde bulunuldu. bianet'in haberine göre Kadıköy Cumhuriyet Savcısı Selahattin Aydoğdu'nun hazırladığı iddianamede, garda çıkan yangında sabotaj ve kastın bulunmadığı belirtildi. İddianamedeki bilirkişi raporuna göre, yangının, garın çatısında izolasyon çalışması yapan iki işçinin dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu çıktığı belirtiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiye Müdürlüğü'nün daha önce hazırladığı raporda, yangının elektrik tesisatında meydana gelen kısa devreden kaynaklandığı belirtilmişti. Ancak bilirkişi raporunda, yangının elektrik kontağından kaynaklanmadığı tespiti var. Ayrıca raporda, TCDD yetkilileriyle, yangına müdahale eden itfaiye ekibinin de kusurlu olduğuna ilişkin görüş bildirildi. Bu kişilerin kamu görevlisi olması nedeniyle haklarında soruşturma açılması için izin alınması gerektiği, bu yüzden dosyalarının ayrıldığı belirtildi.

Tarihi Haydarpaşa Garı'nda izolasyon çalışması sırasında binanın çatısı tamamen yanmıştı.

Yangın sonrası yanıt bekleyen sorular

Yangından sonra 'Haydarpaşa Dayanışması' adıyla bir araya gelen sivil toplum örgütü, siyasi parti, belediye, sendika, meslek odaları ve platformlar,  "Haydarpaşa Gar, Liman ve Kıyı alanını 'pazarlanacak mal' olarak emlak tacirlerine sunmak isteyenlerin girişimle boşa çıkartılacak" demişti.

Platform, yangınla ilgili şu soruları sormuştu.

* Yangının çıkış saati İstanbul halkının tanıklığıyla saat 14.30 olarak tespit edilmişken, neden 15.30 olarak açıklandı? Bu, geç müdahalenin bir mazereti mi?

* 17 Ağustos Depremi'nin üstünden 11 yıl geçmesine rağmen bugüne kadar neden deprem ve yangın gibi durumlar için acil önlem ve müdahaleye yönelik tedbir alınmadı?

* Kanunlar hiçe sayılarak yapılan izinsiz ve projesiz tadilatlar nedeniyle geçen ay da yangın riski yaşanmasına rağmen önlem alınmamasındaki ısrar neden? Bir ay önce çatıda meydana gelen yangın sonucu oluşan hasarlar resmi olarak kayıt altına alındı mı?

* İlgili davalar hala sürerken yetkililerin aymazlık ölçüsündeki tedbirsizlik cesareti nereden kaynaklanıyor?

* Devlet dairelerinde mesai saatleri dışında çalışılmazken, Haydarpaşa Garı'nda özellikle de yangın öncesindeki gece 1.30'a kadar kimler çalıştı? Tadilat neden mesai saatleri dışında sürüyordu? Kimler talimat verdi?

* Kadıköy Belediyesi'nin açıklamasından anlaşıldığı gibi belediye denetiminde basit onarım yapılabileceği kararına ve bu konudaki bir başvuruya rağmen neden denetim ve izinden kaçıldı?

* Tadilatı yapan firmanın birinci grup eski eserde tanımlanan basit onarımı yapabilecek yetkisi, bünyesinde restorasyon uzmanı var mı? Daha yangın sürerken "izolasyondan çıkmış olabilir" diyen yetkililer kim ve tespitleri hangi teknik incelemeye dayanıyor?

http://www.yapi.com.tr/haberler/haydarpasada-sirket-sahibi-ve-iki-isci-icin-bir-yila-kadar-hapis-cezasi-istendi_90475.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!