Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hazırlıklar Yıllar Önce Başlamış

DSİ arşivlerinde yer alan bir haritada, Akkuyu'da kurulması planlanan nükleer santralın soğutmasında kullanılmak üzere Sipahili mevkiine bir baraj yapılması için çalışma yapıldığı belirlendi.

Cumhuriyet Gazetesiersin Akkuyu'ya kurulması planlanan nükleer santral için yaklaşık 1980'li yıllardan itibaren kapsamlı çalışmaların yapıldığı ortaya çıktı. DSİ arşivlerinde yer alan bir haritada, Akkuyu'da kurulması planlanan nükleer santralın soğutmasında kullanılmak üzere Sipahili mevkiine bir baraj yapılması için çalışma yapıldığı belirlendi. Eski DSİ çalışanları, nükleer santral kurulmadığı için baraj projesinin de yatırım programına alınmadığını ifade ettiler.

Çizim tarihi tam olarak belirlenemeyen " VI. Bölge Müdürlüğü Genel Durum Planı" başlıklı haritada Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Ovacık köyünün kuzey kısmında Babadıl Çayı üzerinde Sipahili Barajı kurulacağı bilgisi yer alıyor. Nükleer santral lisansı verilen Akkuyu mevkiine en yakın akarsu olan Babadıl Çayı üzerinde kurulacak Sipahili Barajı'nın amacı " Nükleer Santral Sulama" ifadesiyle belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hazirliklar-yillar-once-baslamis_59707.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!