Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Her 5 Markalı Konuttan Biri Yabancıya

REIDIN'ın araştırmasına göre, 2016'da Türkiye genelinde markalı konutların yüzde 21'i yabancıya satıldı. Yabancıların yüzde 33'ü konutu peşin parayla aldı.

yapi.com.tr/AA
Her 5 Markalı Konuttan Biri Yabancıya

REIDIN Türkiye Ülke Müdürü Kerim Bertrand, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) üyesi ve GYODER ile veri gönderim protokolü yapmış firmaların markalı konut projelerini kapsayan araştırmalarının sonuçlarını ile paylaştı.

Geçen yıl kampanyaların da etkisiyle markalı konutların satış hızının olumsuzluklara rağmen iyi gittiğini dile getiren Bertrand, toplam satılan markalı konutların yüzde 21'ini yabancıların aldığını söyledi.

Bertrand, geçen yıl ocakta yapılan markalı konut satışlarının yüzde 34'ünün yabancılara yönelik olduğunu kaydederek, bu oranın şubatta yüzde 30, martta, nisanda, mayısta yüzde 23 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Haziranda tekrar yüzde 24'e çıkan oranın temmuzda yüzde 18'e düştüğünü aktaran Bertrand, "Markalı konutlardaki yabancıya satış oranımız ağustos ayında yüzde 25'e çıkarak yılın en iyi üçüncü performansını gösterdi. Oranlar eylülde yüzde 22, ekimde yüzde 11, kasımda yüzde 14, aralıkta yüzde 8 oldu." dedi.

Bertrand, yabancıya satış oranının yeni yıla iyi başlamadığını ocakta yüzde 3, şubatta yüzde 4 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Yüzde 33'ü peşin parayla aldı

Bertrand, bir yıl içinde yerli ve yabancıya satılan toplam markalı konutların yüzde 33'ünün peşin para verilerek alındığını söyledi.

Geçen yıl markalı konut satışlarının yüzde 33'ünün banka kredisi ile gerçekleştiğini ifade eden Bertrand, yüzde 34'ünün ise senetle satıldığını aktardı.

Bertrand, "Markalı projelerdeki satışların kasım ayında yüzde 15'i, aralıkta yüzde 22'i, ocakta yüzde 27'si banka kredisi ile satılırken şubatta kredi kullanım oranı kampanyaların etkisiyle yüzde 48'e yükseldi. Şubat ayında peşinat kullanım oranı yüzde 29, senet kullanım oranı ise yüzde 24 olarak gerçekleşti." ifadelerini kullandı.

Fiyatlar en çok İzmir'de arttı

Bertrand, geçen yıl markalı konutlarda fiyat artışlarına değinerek, geçen yıl 2015'e göre 1+1 dairelerin yüzde 5,16, 2+1 dairelerin yüzde 1,10, 3+1 dairelerin yüzde 5,69, 4+1 dairelerin ise yüzde 0,27 zamlandığını bildirdi.

Geçen yıl satılan konutların yüzde 27'sinin teslim edildiğini ifade eden Bertrand, en yüksek fiyat artışının yüzde 14,82 ile İzmir'de gerçekleştiğini söyledi.

Bertrand, "Bursa'da yüzde 13,77, Antalya'da yüzde 11,88, Kocaeli'de yüzde 11,70, İstanbul'da yüzde 8,28, Adana'da yüzde 6,02, Ankara'da ise yüzde 5,77 fiyat artışı gerçekleşti markalı konutlarda." dedi.

Markalı konutlarda kira ücretlerinin geçen yıl bir önceki seneye göre en yüksek Bursa'da arttığını ve oranın yüzde 19,94 olduğunu ifade eden Bertrand, bu rakamın İzmir'de yüzde 14,29, Antalya'da yüzde 8,25, Ankara'da yüzde 6,12, Kocaeli'de yüzde 5,24, İstanbul'da yüzde 3,04, Adana'da ise yüzde 2,60 olduğunu aktardı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/her-5-markali-konuttan-biri-yabanciya_157857.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!