Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konut Kredileri Standartları Sıkılaştırıldı

TCMB Banka Kredileri Eğilim Anketi'nde yer alan değerlendirmeye göre, ilk çeyrekte bankalar, bireysel kredilerde, konut kredilerine uygulanan standartları sıkılaştırdı, taşıt ve diğer bireysel kredilere uygulanan standartları temelde aynı bıraktı.

yapi.com.tr
Konut Kredileri Standartları Sıkılaştırıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banka Kredileri Eğilim Anketi sonuçlarını yayınladı.

TCMB'nin anketinde yer alan değerlendirmeler şu şekilde:

"Bankaların 2017 yılının ilk çeyreğine ilişkin değerlendirmeleri ile ikinci çeyreğine ilişkin beklentilerini içeren Banka Kredileri Eğilim Anketi’nin Ocak–Mart 2017 dönemi sonuçları incelendiğinde;

"- Bankalar, 2017 yılının ilk çeyreğinde işletmelere kullandırılan kredilere uygulanan standartları temelde aynı bırakmıştır.

- Bireysel kredilerde ise bankaların, konut kredilerine uygulanan standartları sıkılaştırdığı, taşıt ve diğer bireysel kredilere uygulanan standartları temelde aynı bıraktığı görülmektedir. 2017 yılının ikinci çeyreği için beklentiler, tüm kredi türlerinde standartların temelde aynı bırakılacağı yönündedir.

- Kredi talebi açısından bakıldığında, işletmelerin kredi taleplerinde geçen dönemde başlayan azalış bu çeyrekte de devam etmiştir. Bireysel kredi türleri açısından incelendiğinde ise konut ve diğer bireysel kredi talebinde artış yaşanırken, taşıt kredi talebinde azalış gerçekleştiği görülmektedir.

- Bankaların fon sağlama imkânlarının gelişimi incelendiğinde, yılın ilk çeyreğinde hem yurt içi fonlama koşulları hem de yurt dışı fonlama koşulları sıkılaşmıştır. 2017 yılı ikinci çeyreği için bankaların beklentileri, yurt içi ve yurt dışı fonlama koşullarında sıkılaşmanın süreceği yönündedir."

ETİKETLER: TCMB konut kredisi
http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredileri-standartlari-sikilastirildi_157750.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!