Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Her Yıl 3,3 Milyon Kişi Hava Kirliliğinden Ölüyor

Bilim dergisi Nature'de yayımlanan çalışma, dünyada her yıl 3,3 milyon kişinin hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitirdiğini ortaya koydu. Araştırmacılardan korkutan uyarı geldi: Önlem alınmazsa 2050'de rakam iki katına çıkabilir

yapi.com.tr
Her Yıl 3,3 Milyon Kişi Hava Kirliliğinden Ölüyor

Dünyada her yıl 3,3 milyon kişinin hava kirliliğine bağlı nedenlerden hayatını kaybettiği belirlendi. Radikal Gazetesi'nin AA kaynaklı haberine göre sağlık istatistikleri ve bilgisayar modelleri kullanılarak yapılan araştırmada, her yıl 3,3 milyon kişinin hava kirliliğinin neden olduğu kalp ve akciğer hastalıkları sonucu yaşamını yitirdiğine dikkat çekildi.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya katılan Almanya 'daki Max Planck Kimya Enstitüsü uzmanlarından Jos Lelieveld, ölümlerin yaklaşık yüzde 75'ine felç ve kalp krizinin neden olduğunu belirtti.

Listenin ilk sırasında Çin var

Hava kirliliğine bağlı ölümlerin büyük bir kısmı, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de görülüyor. Çin'de her yıl 1,4 milyon kişi hava kirliliğinin neden olduğu kalp ve akciğer hastalıkları nedeniyle yaşamını yitiriyor. Çin'i 645 bin ölümle Hindistan ve 110 bin ölümle Pakistan izliyor.

Havadaki zararlı parçacık miktarını ölçen PM 2,5 oranı geçen yıl Pekin'de birkaç kere 500'ü aşmış ve alarm seviyesi sarıdan turuncuya geçirilmişti. Bu oran, Dünya Sağlık Örgütü'nün kabul ettiği güvenilir eşik olan 25'in 20 katı. Çin'de hava kirliliği alarm sisteminde, mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere dört aşama uygulanıyor.

Araştırmacılar, önlem alınmaması durumunda hava kirliliğine bağlı ölümlerin 2050'de 6,6 milyona yükseleceği uyarısında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/her-yil-3-3-milyon-kisi-hava-kirliliginden-oluyor_134088.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!