Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"HES'leri Vatandaşa Anlatamadık"

Çeşitli inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Ordu'ya giden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Orhan Düzgün'ü makamında ziyaret etti. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bin 500 çevre mühendisi yetiştirdiğini, ömrünün su ve çevreyle geçtiğini söyledi. Prof. Dr. Eroğlu, HES'leri vatandaşa

yapi.com.tr
"HES'leri Vatandaşa Anlatamadık"

Çeşitli inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Ordu'ya giden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Orhan Düzgün'ü makamında ziyaret etti. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bin 500 çevre mühendisi yetiştirdiğini, ömrünün su ve çevreyle geçtiğini söyledi. HES'leri vatandaşa anlatamadıklarını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, şunları kaydetti:

''Çünkü HES'ler bütün dünyada teşvik ediliyor. Temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı. Ayrıca suyu kontrol etmek lazım. Görüyorsunuz, suyu kontrol etmezseniz taşkınlara sebep oluyor. Dolaysıyla yaptığımız hesaplara göre Doğu Karadeniz'de, Orta Karadeniz'de gelecek 50 yılda yağışlarda yüzde 20 artış bekleniyor. Sadece artış olsa iyi, ani yağışlar bekliyoruz. Bu sel felaketi demektir. Hem suyun enerjisini kırmak, hem de dereyi taşkından korumak için HES yaptırıyoruz.''

Kamuoyunda yalan yanlış bilgiler yer alıyor

HES'ler konusunda kamuoyunda yalan yanlış bilgiler yer aldığı ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:

''HES'lerin çevreye zarar verdiğini söylüyorlar. Şimdi yol inşaatında fotoğraf çekiyor, onu HES'ler yapıyormuş. HES'ler havzada bir nokta kadar yerdir. Sadece su alma noktası var, ondan sonra suyun düşüşünden istifade ediyor, enerji üretiyor. Fakat bazı kişiler öyle yalan yanlış şeyler söylüyorlar ki 'HES'ten çıkan sular zehirlidir' diyorlar. HES'ten çıkan suyun zehirli olduğu kuyruklu yalan. Böyle bir şey yok. Zaten türbine girerken sudaki bütün çökebilen maddeleri alması lazım yoksa türbine zarar verir. Dolayısıyla türbinden çıkan su, oksijeni daha bol aynı zamanda daha temiz sudur. Bu böyle iken bunu tamamen çarpıtabiliyorlar. Ya da şu firmalara su satılıyor, siz parayla alacaksınız. Bu da tamamen yalan. Çünkü su devlete ait, bir gram suyu HES sahibinin kullanma şeyi yoktur. Sadece suyu düşürerek gücünden istifade eder.''

''Enerjide Yurt Dışına Bağımlı Olmak Kadar Kötü Bir Şey Yoktur''

Türkiye'nin kullandığı enerjinin yüzde 73'ünü yurt dışından karşıladığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ''Enerjide yurt dışına bağımlı olmak kadar kötü bir şey yoktur. Vanayı kapatsalar siyasi sebeple ne yapacaksınız? Bu odada elektrik bile yanmaz. Nitekim bir tarihte vanalar kapatıldığı zaman Türkiye'deki bütün HES'leri, yedeklerini dahi devreye soktuk, Türkiye'yi karanlıktan kurtardık. HES'ler olmasa Türkiye'de bütün fabrikalar duracaktı. Bunları dikkate almak lazım'' dedi.

Enerji çeşitliliği, yerli kaynakların harekete geçirilmesi, temiz enerji kaynakları ve küresel iklim değişikliğiyle mücadelede HES'lerin çok büyük faydası olduğunu işaret eden Prof. Dr. Eroğlu, ''Bunları dikkate alırsanız HES'lerin yapılmaması, bunlara karşı çıkmak tamamen saçmalık diye düşünüyorum çünkü çevreciyim'' diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, HES'lere karşı çıkan grupların hep aynı kişiler olduğunu, bunu neden yaptıklarını biraz da milletin düşünmesi gerektiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hesleri-vatandasa-anlatamadik_91555.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!