Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hidiv Kasrı Anayasa Mahkemesi'ne mi Veriliyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir çok tarihi mekanın restorasyonu ve çevre düzenlemesi için ihaleler açtı.

yapi.com.tr
Hidiv Kasrı Anayasa Mahkemesi'ne mi Veriliyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir çok tarihi mekanın restorasyonu ve çevre düzenlemesi için ihaleler açtı. Restorasyon projelerinden biri de, bahçesinin yaklaşık 10 bin metrekarelik kısmı Anayasa Mahkemesi'ne tahsis edilen Hidiv Kasrı. Beykoz Hidiv Kasrı Bakım Onarım ve Restorasyonu işi ihalesi 10 Aralık 2013 tarihinde yapılacak. Restorasyon ihalesi akla, Hidiv Kasrı da Anayasa Mahkemesi'ne mi tahsis edilecek sorusunu getirdi. Yurt Gazetesi'nden Mehmet Demirkaya'nın haberine göre, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını, tarihi yapıda basit onarım işleri yapılacağını söylediler.

'Belirsiz bir alana dönüştü'

Beyazıt Meydanı Kentsel Tasarım Uygulama Projesi'nin ihalesi geçen ay yapıldı ancak henüz ihale sonucu açıklanmadı. 132 bin metrekareden büyük Beyazıt Meydanı'nın yeniden düzenlenmesinin gerekçesi şöyle açıklandı: "Tarihi Yarımada'nın en önemli kamusal odak noktalarından biri olan Beyazıt Meydanı'nın kendi içinde ve çevresiyle kurduğu mekansal, algısal ve işlevsel ilişkileri yıpranmıştır. Beyazıt Külliyesi'nin simgesel önemini yansıtmayan, üstlendiği işlevler açısından belirsiz bir alana dönüşmüştür. Beyazıt Meydanı'nın, sürdürülebilir, tarihi ön plana çıkaran, çağdaş bir kent meydanı önermesi, kullanıcılar için kolay erişilir sosyal bir buluşma noktası, dinlenme ve eğlenme alanı olması ve en önemlisi kent ile yeniden ilişki kurması için gerekli işlevsel, mekansal ve algısal düzenlemelerin sağlanması planlanmıştır."

Yol çalışmaları sırasında yıkılmış

Büyükşehir Belediyesi'nin ilginç projelerinden biri hiç kuşkusuz Atatürk Köprüsü'nün (Unkapanı) yanı başında yapılacak olan Süleyman Subaşı Camii. Unkapanı Köprüsü ile yeni yapılmakta olan Metro Köprüsü arasındaki yeşil alana, Haliç kıyısına yeniden yapılacak olan Süleyman Subaşı Camii Rekonstrüksiyon İnşaatı ihalesi 7 Ekim 2013 tarihinde yapıldı. Ancak henüz ihale sonucu açıklanmadı. Ünlü mimar Mimar Sinan tarafından yapılan Süleyman Subaşı Camii, birkaç kez yanıp yıkılmasına karşın yeniden yapılmıştı. 1955-56 yıllarında Eminönü-Unkapanı yolunun genişletilmesi çalışmaları sırasında Süleyman Subaşı Camii'nin tamamen yıkıldığı tahmin ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hidiv-kasri-anayasa-mahkemesine-mi-veriliyor_114492.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!