Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hierapolis Antik Kenti Tehlikede

Denizli Pamukkale’de bulunan Hierapolis Antik Kenti’ne 700 metre mesafede birinci derece arkeolojik sit alanı içerisinde bir yurttaşa ait arazinin, Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından üçüncü derece arkeolojik sit alanına çevrildiği ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Hierapolis Antik Kenti Tehlikede

Denizli’nin Pamukkale ilçesi Karahayıt Mahallesi’nde milattan önce ikinci yüzyılda kurulan ve UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Hierapolis Antik Kenti tehlike altında.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; antik kente 700 metre mesafede bulunan birinci derece sit alanı içerisinde, bir yurttaşa ait 34 bin 641 metrekarelik arazinin, sit derecesinin düşürülmesi için arazi sahibi yurttaş tarafından İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuruldu.

Mahkeme, bilirkişi incelemesinin ardından birinci derece sit kararını iptal ederek bölgenin üçüncü derece sit alanına dönüştürülmesini istedi. Kararın ardından Aydın Kültür Varlıkları Koruma Kurulu araziyi önce ikinci dereceye düşürdü ancak Müzeler Genel Müdürlüğünün mahkeme kararına uyulması yönündeki ısrarıyla araziyi üçüncü derece arkeolojik sit alanı ilan etti. Bu kararla birlikte çivi bile çakılamayan alana yapılaşma izni çıktı.

Karara tepki gösteren Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Serdar Alayont, kararın iptali için mahkemeye başvuracaklarını belirtti. Alayont, “Hierapolis Antik Kenti gibi sınırları kesin olarak bilinmeyen ve çok geniş bir alana yayılı bir kentin kıyısında yer alan arazinin, sadece yer üstü araştırması yapmış olan bilirkişilerin raporuna dayandırılarak sit derecesinin düşürülmesi oldukça düşündürücü bir konudur.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hierapolis-antik-kenti-tehlikede_184150.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!