Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hızlı Kalkınan Çin'in Kültürel Mirası Yok Oluyor

Çin'in hızlı gelişimi ve ekonomik kalkınması, ülkede son üç yılda 23 bin 600 kültürel ve tarihi yerleşim alanının yok olmasına neden oldu. Şinhua ajansının haberine göre, Devlet Kültür Mirasları İdaresi, Çin'de son zamanlarda hızlanan inşaat, altyapı ve yol çalışmaları nedeniyle ülkedeki birçok kültür mirasının tahrip edildiğini ve kalıntılarının

CNN Türk
Hızlı Kalkınan Çin'in Kültürel Mirası Yok Oluyor

Çin'in hızlı gelişimi ve ekonomik kalkınması, ülkede son üç yılda 23 bin 600 kültürel ve tarihi yerleşim alanının yok olmasına neden oldu. Şinhua ajansının haberine göre, Devlet Kültür Mirasları İdaresi, Çin'de son zamanlarda hızlanan inşaat, altyapı ve yol çalışmaları nedeniyle ülkedeki birçok kültür mirasının tahrip edildiğini ve kalıntılarının yok olduğunu açıkladı.

Çin'de 2007 yılından bu yana tarihi mezarlar, tapınaklar ve heykellerin listesini çıkaran Kültür Mirasları İdaresi, şu ana kadar 776 bin 200 eseri listeleyerek koruma altına aldı.

Kültür Mirasları İdaresi Başkanı Şan Cişiang, yok olan eserlerin birçoğunun altyapı, yol ve rezervuar inşası sırasında dikkatsizlik nedeniyle yok edildiğini söyledi.

Çin'in 300 milyon yüen (yaklaşık 66 milyon 300 bin TL) harcayarak gün yüzüne çıkardığı 1700 yıllık Cangfey Tapınağının "Üç Boğaz Barajı" projesi nedeniyle yok olma tehlikesi altında olduğunu belirten Şan, bu kayıpların sadece Çin'in değil dünyanında kaybı olacağını kaydetti.

Ülkenin bu aşamadan sonra birincil önceliğinin Yazlık Saray ya da Çin Seddi gibi "muhteşem" eserleri korumak olacağını belirten Şan, şimdiye kadar kaybedilmiş, "bunlara göre daha az önemli kayıpların" ekonomik kalkınmaya kurban verildiğini ifade etti.

Çinli uzmanlar, kültür miraslarının yanlış kazı ve yerlerini doğru tespit edememe sonucu yok olduğunu ve tarihi eser ve yerleşim yerlerini korumak için yeterli istihdamın sağlanmadığını savunuyor.

Çin'de geçen ay dikkatsizce açılan maden çukurları nedeniyle Çin Seddi'nin bir bölümü onarılmayacak derece tahrip olmuş ve sorumluları hakkında dava açılmıştı.

2011 yılına kadar yurt içinde ve dışında bulunan tüm kültür miraslarının listesini çıkaracağını açıklayan Kültür Mirasları İdaresi, kayıp kültür miraslarını ülkeye geri kazandıranlara para ödülü vereceğini duyurdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hizli-kalkinan-cinin-kulturel-mirasi-yok-oluyor_74661.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!