Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Hod Vadisi İliç Olmasın”

Anagold Madencilik’in ortakları Artvin'de 495 futbol sahası büyüklüğüne denk gelen alanda maden çıkaracak. Çevreciler ve yöre halkı, Artvin'in İliç olmasından endişe ediyor.

yapi.com.tr
“Hod Vadisi İliç Olmasın” (Fotoğraf: ANKA)

Erzincan'ın İliç ilçesinde felakete sebep olan Anagold Madencilik’in ortakları Artmin Madencilik ismiyle Artvin'deki Hod Vadisi'nde 495 futbol sahası büyüklüğüne denk gelen alanda altın, gümüş, bakır kompleks madeni çıkaracak.

Gazete Duvar’dan Fatih Saygın’ın haberine göre; yüzölçümünün yüzde 71'i ruhsatlı maden sahası ilan edilen Artvin'de, 2015 yılında büyük protesto ve direnişin yaşandığı Cerrattepe'nin ardından gözler Hod Vadisi'ne dikildi. 2015 yılında AMG Mineral ismiyle Yukarımaden ve Aşağımaden köylerini kapsayan bölgeye giren madencilik şirketi 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir' kararı ile 1,93 hektar alanda faaliyet göstermeye başladı. Köylülerin 'ÇED gerekli değildir' kararına açtığı itiraz davasını kazanan şirket, 2016 yılında ismini Artmin Madencilik olarak değiştirdi.

Artmin Madencilik şirketinin ortakları ise Erzincan İliç'te Anagold adıyla faaliyet gösteren çok uluslu maden şirketi SSR Madencilik, Çalık Holding'e ait Lidya Madencilik ve Kanadalı maden şirketi Sandstorm'a bağlı Horizon Copper olduğu öğrenildi.

Kurum'un bakanlığı döneminde ÇED raporu verildi
2015 yılından 2021 yılına kadar bölgede çok sayıda sondaj yapan şirket rezerv çalışmalarından olumlu sonuç aldı. Bunun üzerine maden sahası kapasite artırımına başvuran şirkete, Murat Kurum'un Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döneminde 3 bin 511 hektarlık ruhsat alanı verildi.

Şirket ilk etapta bu ruhsat alanının 495 futbol sahası büyüklüğüne denk gelen 352 hektarlık alanında çalışma yapacak. Fiziki kullanım alanı olarak 113,801 hektarlık ÇED alanının ise 93,651 hektar alanının orman arazisi olduğu öğrenildi.

57 futbol sahası büyüklüğündeki alanda kimyasallı pasa depolanacak
Dinamitle patlatma ve kazı çalışmalarının yapılacağı bölgede, kompleks madenin yeraltı işletmesi şekilde yapılacağı proje dosyasında yer alıyor. Cevher üretiminde çeşitli kimyasallarının kullanılacağı ve çıkan pasanın 57 futbol sahası büyüklüğünde alanda depolanacağı belirtiliyor.

‘Tehlike bangır bangır geliyor’
Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, Hod Vadisi'nin Artvin için önemli bir bölge olduğunu ve maden sahasının bölgedeki yaşamı yok edeceğini söyledi. Karahan, "Maden alanının yakınında Deriner Barajı var. Bir heyelan, kayma olmasa da her türlü kimyasal, havayla suyla, yağmurlarla derelere ve baraja karışacak." dedi.

"Tehlike bangır bangır geliyor" diyen Karahan, köylülerin elinden kamulaştırma ile topraklarının alındığını söyledi. Karahan, "1.93 ile başlamışlardı sonra 3 bin 500 hektara çıktı. Bunun da devamı gelecek. Burada bir vahşetin başlangıcı var. Felaket yaşanmadan durdurmalıyız. Yaşanacak bir kaza hepimizi mahvedecek. Mücadelemize devam ederek şirketi durduracağız." sözlerini kullandı.

‘İliç'te hangi hassasiyetlerle madencilik yaptıkları bellidir’
Arvin'de yaşayan Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesi Bedrettin Kalın da madenin faaliyete başlaması durumunda İliç'teki felakete benzer bir durumun Hod'da yaşanmasının muhtemel olduğunu söyledi. İliç ve Hod'da maden şirketlerinin aynı şirketler olduğunda dikkat çeken Kalın, "İliç'te madenciliği hangi hassasiyette yaptıkları bellidir. Hod'da da aynı hassasiyetlerle madencilik yapılacağı için aynı felaketlerin yaşanması bekleniyor." dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hod-vadisi-ilic-olmasin_202033.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!