Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hollanda, Dünyanın Reddettiği Zehirli Gemiyi Türkiye’ye Gönderiyor

İskenderun Körfezi’nde batan kanserojen madde yüklü Ulla gemisiyle ilgili sorunlar bitmeden yeni bir zehir yüklü geminin Hollanda’dan Türkiye’ye doğru yola çıktığı öğrenildi.

Zaman Gazetesi
Hollanda, Dünyanın Reddettiği Zehirli Gemiyi Türkiye’ye Gönderiyor Ulla.

b>İskenderun Körfezi’nde batan kanserojen madde yüklü Ulla gemisiyle ilgili sorunlar bitmeden yeni bir zehir yüklü geminin Hollanda’dan Türkiye’ye doğru yola çıktığı öğrenildi.

Amsterdam Limanı’nda 7 yıldır bekletilen Meksika bandıralı ‘Otopan’ adlı geminin kanserojen amyant maddesinden kaplamalarının söküleceği İzmir-Aliağa’ya üç hafta içerisinde ulaşacağı tahmin ediliyor. Seyahat için elverişsiz olan geminin batmasından endişe eden Hollanda, gemiyi karasuları dışına çıkana kadar deniz polisi eşliğinde römorkörlerle çektirdi. Geminin Türkiye’ye doğru yola çıktığını Zaman’dan öğrenen Çevre ve Orman Bakanlığı alarma geçti. Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, yeni Çevre Kanunu uyarınca kendilerinden izin alınması gerektiğini; ancak böyle bir başvurunun gelmediğini kaydetti. Zehirli maddelerin Türkiye’ye girişinin yasak olduğunu belirten Öztürk, geminin Türk karasularına sokulmayacağını açıkladı. Geminin söküm işleminin yapılacağı Şimşekler Tersanesi’nin sahibi Osman Şimşek ise bakanlıktan gerekli izinlerin alındığını iddia etti.

AFP, Hollanda Çevre Bakanlığı Sözcüsü Paula van Dael’e dayandırdığı bir haberde, 1999’dan beri Amsterdam Limanı’nda bekletilen Meksika bandıralı Otopan gemisinin birinci derece kansere sebep olan maddeler arasındaki amyant kaplamalarının sökülmesi için İzmir’deki Şimşekler Tersanesi’ne doğru yola çıktığını bildirdi. Haberde, sözcü Dael’in, “Gemi, amyant sızıntısı olmayacak şekilde hazırlandı.” sözlerine de yer verildi. Sözcünün açıklamaları Türkiye’nin büyük bir sorunla karşı karşıya kalacağının sinyalini daha veriyor: “Yolculuk yapmak için kötü durumda olan gemi, karasularımızdan çıkıncaya kadar Hollanda deniz polisi gemileri tarafından çekilecek.” Haberde, Türk yetkililerinin ‘Otopan’ın gelişinden haberdar edildikleri ifade edildi. Otopan’ın amyant kaplamaları söküldükten sonra kimsayal madde taşımada kullanılacağı öğrenildi.

Geminin Türkiye’ye doğru yola çıktığı bilgisi üzerine Çevre ve Orman Bakanlığı alarma geçti. İlgili bakanlık ve kuruluşlardan bilgi istenirken, Dışişleri ve Ulaştırma bakanlıkları ile Denizcilik Müsteşarlığı uyarıldı. Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Türkiye’de bu gemideki amyant maddesinin bertaraf edileceği tesisin bulunmadığını belirtti. Öztürk, “Otopan’ın karasularımıza girmesine izin vermeyiz.” ifadelerini kullandı.

‘Otopan’ isimli geminin kaplamasının söküleceği Şimşekler Tersanesi’nin sahibi Osman Şimşek, Hollanda’dan yola çıkan geminin tesislerine söküm için yola çıktığını doğruladı. Şimşek, gemideki asbestli kaplamalar konusunda ise şunları söyledi: “Gemi, tesislerimizde kesilecek. Bu madde her gemide standart olan yanmaz özelliği olan kaplamalardır. Geminin, 15 günde ulaşacağını tahmin ediyoruz.” Hollanda Çevre Bakanlığı’nın, Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan gerekli izinleri aldığını iddia eden Şimşek, Bakanlık Müsteşar Yardımcısı’nın böyle bir izin olmadığını açıkladığını öğrenmesi üzerine; “Bu konuda bilgim yok. Mümkün değil. Bakanlıkta bu konuyu takip eden bir birim var, işleri onlar yürüttü.” diye konuştu.

Amyant ya da diğer ismiyle asbest ısıya, aşınmaya, kimyasal maddelere çok dayanıklı lifsel yapıda bir mineral. 3 binden fazla kullanım alanı olan bu mineralden, özellikle gemi, uçak, otomobil yapımında, inşaat sektöründe, ısı ve ses izolasyonunda yaygın olarak yararlanılıyor. Kanserojen etkisinin 1970’de tespit edilmesinden sonra başta AB üyesi ülkeler olmak üzere kullanımı yasaklandı. Gemilerde, yer, tavan ve duvar kaplamalarında kullanılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hollanda-dunyanin-reddettigi-zehirli-gemiyi-turkiyeye-gonderiyor_47242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!