Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hükümet’in Yeni Gelir Hedefi Gecekondular

Vergi barışı ile 6.5 katrilyon elde eden Hükümet, Hazine arazilerindeki kaçak yapılaşmayı paraya çevirme peşinde... Vergi barışıyla 6.5 kat

Ticaretb>Vergi barışı ile 6.5 katrilyon elde eden Hükümet, Hazine arazilerindeki kaçak yapılaşmayı paraya çevirme peşinde...

Vergi barışıyla 6.5 katrilyon lira gelir bekleyen Hükümet, şimdi de, Hazine arazileri üzerine kurulan gecekondulara, “Barış getirmeyi” hedefliyor. AK Parti Hükümeti’nin, “Gecekondu barışı” üzerinde çalışmalara başladığı öğrenildi.

Hükümet böylece, “Orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışıyla birlikte, işgal altındaki vakıf arazileri ve Hazine arazilerini, bu araziler üzerine gecekondu inşa etmiş gecekondu şahinlerine, arazileri satarak, gecekondu barışı yoluyla birkaç katrilyon liralık gelir elde etmeyi” planlıyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, “Vergi barışında olduğu gibi, getirecekleri bir gecekondu barışı ile hem sorunları çözüp, vatandaşın devletle barışmasını sağlayacağız, hem de Türkiye’yi ABD ve IMF’ye muhtaç olmaktan kurtaracağız” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın veto ettiği Anayasa değişikliğinin, Meclis’ten ikinci kez geçirilip, yasalaştırılmasının ardından, ilk adım, orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışıyla atılırken, bunun ardından, AK Parti Hükümeti’nin, “Gecekondu affı” üzerinde çalışmalar yapacağı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın açıklamasıyla ortaya çıktı.

“İşgal altındaki vakıf arazileri de aynı şekilde satılacak. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bu yönde gerekli yasal düzenlemelere ilişkin taslak metinleri hazırladığı kaydedildi. Bu konuda bir yetkili, “Bu çalışmaları somutlaştırıp, Hükümet’in gündemine getirmek için, ormanlarla ilgili düzenlemenin gerçekleşmesini bekliyoruz. Gecekondu barışı adı altında gerçekleştirilecek projede, istismarı önlemek için, tıpkı orman arazilerinin satışında olduğu gibi, uygulamadan yararlanacak gecekondular için belli bir süre sınırı konulacak” dedi. AK Parti kaynakları, gecekondu barışı ve vakıf arazilerinin satışına büyük önem verdiklerini vurgularlarken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat şunları söyledi:

“Vergi barışında olduğu gibi, getirilecek bir gecekondu barışı ile hem sorunlar çözülüp, devletin vatandaşla barışması sağlanacak, hem de Türkiye’yi ABD ve IMF’ye muhtaç olmaktan kurtaracak kaynağı yaratacağız. Vergi barışında görüldü.

Devlet vatandaşıyla barışınca, 6.5 katrilyon lira gelir sağlanması imkanı doğdu. Şimdi gecekondu konusunda da benzer bir yaklaşım gösterilebilir.

Bu gecekonduları yıkmaya kalkışsan yıkamazsın. Kaçak olduğu için imar planı uygulayamazsın. Hizmet götürülemiyor. O halde ne yapacaksın? Vergi barışındaki bir uygulama ile bu sorunun da çözülmesi gerekiyor. Bu araziler belirlenecek, hedefler üzerinden gecekondu sakinlerine satıldığında hem kaynak sağlanacak, hem de kentleşme açısından önemli olan gerekli imar planları yapılacak, hem de büyük kentlerde ciddi yekün oluşturan vatandaşlara, devletin hizmet götürmesi sağlanmış olacak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/hukumetin-yeni-gelir-hedefi-gecekondular_4190.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!