Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Yeraltında Mini Taksim mi?

İBB Meclisi Taksim'in Yayalaştırılmasını Onayladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Taksim Meydanı yayalaştırma projesini onayladı. Trafiğin yeraltına alınarak meydanın Gezi Parkı ile bütünleştirileceği proje kapsamında 98 bin metrekarelik bir meydan oluşacak.

yapi.com.tr
İBB Meclisi Taksim'in Yayalaştırılmasını Onayladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Taksim Meydanı yayalaştırma projesini onayladı. Trafiğin yeraltına alınarak meydanın Gezi Parkı ile bütünleştirileceği proje kapsamında 98 bin metrekarelik bir meydan oluşacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantılarının son birleşimini Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Belediye Meclisi Başkan Vekili Ahmet Selamet’in yönettiği toplantıda, “Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesine ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Plan tadilatı ile 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Tadilatı”na onay verildi.

Oybirliğiyle kabul edilen rapor kapsamında trafik tamamen yeraltına alınarak Taksim Meydanı’nın Gezi Parkı ile bütünleşmesi sağlanacak. Meydanın ortasında kalan metro ve füniküler çıkışı da yanlara alınarak yayaların İstiklal Caddesi ve Tarlabaşı Bulvarı’na kesintisiz erişimi sağlanacak. Meydana çıkan bütün trafik tamamen yeraltına alınarak, Taksim Meydanı ve çevresinde parçalı şekilde bulanan yaya alanları birbirine kesintisiz bağlanacak.

Proje kapsamında Tarlabaşı Bulvarı – Cumhuriyet Bulvarı araç trafiği, AKM Önü ve Taksim Anıtı çevresinde bulunan araç yolları yer altına alınarak bu alanlar yayalara bırakılacak. Oteller Bölgesi olarak bilenen Talimhane’den İstiklal Caddesi’ne erişim trafiğe takılmadan kesintisiz şekilde sağlanacak. Projeyle, 98 bin metrekarelik devasa bir meydan ortaya çıkacak.

Trafik yeraltından akacak

Proje kapsamında, Tarlabaşı Bulvarı’nın meydana çıkan kısmında bulunan otoparktan itibaren trafik yeraltına alınacak ve Cumhuriyet Caddesi ile Asker Ocağı Caddesi kesişimine kadar devam edecek. Gümüşsuyu istikametinde ise Atatürk Kültür Merkezi’nden başlayarak Sıraselviler Caddesi istikametinde ise İstiklal Caddesi kesişiminden itibaren araç trafiği yeraltına alınıyor. Bölgedeki binalara hizmet götürebilmek amaçlı olarak günün belli saatlerinde açık olacak şekilde servis yolları tasarlanacak.

Toplu ulaşım raylı sistemle sağlanacak

Taksimde durak yapan toplam 38 adet otobüs hattı ile Taksim’den transit geçen 16 adet hattın önemli bir bölümü de Haliç Metro Geçiş Köprüsü ve Marmaray’ın tamamlanmasının ardından kaldırılacak. Meydana toplu ulaşım daha çok raylı sistemle sağlanacak. Kalan otobüs hatları için AKM Otoparkı altında bulunan ve halen hareket amirliği olarak kullanılan alan ile Cumhuriyet Müzesi arkasında bulunan Taksim açık araç otoparkı durak olarak tahsis edilecek. Proje alanı içinde yer alan Taksim Cumhuriyet Anıtı aynen korunurken, tarihi 'Taksim Kışlası' da plan bütünlüğü içinde değerlendirilerek yeniden ihya edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibb-meclisi-taksimin-yayalastirilmasini-onayladi_89094.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!