Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İBB Meclisi'nde Yıllardır Bekletilen Teklifler Kabul Edildi

Yerel seçimlerin ardından İBB Meclisi’nde çoğunluğun CHP’ye geçmesinin ardından yıllardır Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AKP tarafından bekletilen borçlanma teklifleri tek tek kabul edildi.

yapi.com.tr
İBB Meclisi'nde Yıllardır Bekletilen Teklifler Kabul Edildi (Fotoğraf: AA)

İBB Meclisi’nin nisan ayı oturumlarının ikinci birleşimi Saraçhane’deki başkanlık binasında meclis 1. Başkanvekili Nuri Aslan başkanlığında gerçekleştirildi. 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinin ardından CHP’nin çoğunluğu kazandığı İBB Meclisi’nin yeni dönemin ikinci toplantısında, İBB yönetiminin yıllardır Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AKP tarafından karara bağlanmadan bekletilen borçlanma talepleri tek tek gündeme alındı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; ilk olarak; 2019 yılından beri komisyonda bekletilen dosya oya sunuldu. 2015-2019 yıllarını kapsayan İBB’nin stratejik planında bulunan imar, çevre, kentsel dönüşüm, toplu ulaşım gibi projelerinde kullanılmak üzere 950 milyon TL’lik iç borçlanma yapılabilmesi için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yetki verildi. İç borçlanma talebi, 5 yıl sonra meclisten onay alabildi.

Toplam 4.2 milyar TL
Aynı şekilde 2020 yılından bu yana komisyonda bekleyen finansman ihtiyaçlarından kullanılmak üzere istenen 2 milyar 250 milyon liralık iç borçlanma talebi de mecliste kabul edildi. Pandemi nedeniyle bozulan nakit akışını iyileştirilebilmesi için istenen ve 2021 yılından beri komisyonda bekleyen 1 milyar TL’lik iç borçlanma talebine de onay çıktı.

Toplam 4.2 milyar TL’lik borçlanma talebi meclisten onay almış oldu.

“Kirazlı-Halkalı Metro Projesi”nin finansmanında kullanılmak üzere 2023 yılından bu yana komisyonda bekleyen 250 milyon 361 bin 766 dolarlık dış borçlanma için de İBB Başkanı’na yetki verildi. Yıllardır çoğunluk yetkisini kullanarak dosyaları komisyondan çıkartmayan AKP, kararlara “evet” oyu kullandı. Bütün teklifler oybirliği ile kabul edilmiş oldu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibb-meclisinde-yillardir-bekletilen-teklifler-kabul-edildi_204476.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!