Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İBB ve İstanbul 2010 AKB Ajansı'ndan Yenikapı Transfer Merkezi için Protokol

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç’in ev sahipliğinde, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, Yenikapı Transfer Merkezi ve Arkeopark alanları içinde gerçekleştirilecek tüm çalışmalara dair master-plan

yapi.com.tr
İBB ve İstanbul 2010 AKB Ajansı'ndan Yenikapı Transfer Merkezi için Protokol

STRONG>İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Yenikapı Arkeolojik Kazı Alanı’nda yapılan tüm çalışmalar için bir master-plan hazırlanmasına dair protokolü imzaladı. 2004 yılından bu yana devam eden ve İstanbul için ‘asrın projesi’ Marmaray’ın ana transfer noktası olacak Theodosius Limanı’nın kalıntılarının bulunduğu Yenikapı, Avrupa’nın en büyük transfer merkezi olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç’in ev sahipliğinde, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, Yenikapı Transfer Merkezi ve Arkeopark alanları içinde gerçekleştirilecek tüm çalışmalara dair master-plan hazırlıklarının Ajans tarafından üstlenilmesine dair protokol sozleşmesi taraflar arasında imzalandı.

İstanbul 2010 AKB Ajansı’ndan uluslararası yarışma çağrısı

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, kentin yerleşim yapısını köklü bir biçimde etkileyecek bu projeyi, yeni bir yönetim deneyimi olarak ele alıyor. Bu açıdan Ajans, Yenikapı Transfer Merkezi projelendirme sürecinin koordinasyonunu sağlamanın yanısıra, projeyi bütünleşmiş bir yönetim modeline taşımak amacıyla bu yeni programı uluslararası mimarlık yarışmasına açıyor. Yarışmanın sonuçlarının ve çok aktörlü şehircilik deneyiminin dünyada önemli bir deneyim oluşturması bekleniyor.

İstanbul’un en büyük açıkhava müzesi olacak

Marmaray projesinin İstanbul tarihindeki en önemli ulaşım projesi olduğuna dikkatleri çeken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Mimarlara yarışma çağrısında bulunduğumuz bu kadar önemli bir projeye, inanıyorum ki herkes imza atmak isteyecektir. Bu müze projesiyle İstanbul’umuzun kültür hayatına iz düşüyoruz. Bir tarihe tanıklık ediyoruz ve bunu İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle yapıyoruz. Açacağımız bu yarışma sonucunda ortaya çıkacak müze projesinin tüm İstanbullulara hayırlı olmasını diliyorum. Bu güne kadar alanda gerçekleşen kazı çalışmalarında gün ışığına çıkan 11.000 bulgunun bir kısmının da milyonların sirküle olacağı bir ulaşım merkezi olacak Yenikapı Transfer Merkezi’nin kurulacak olan bu müzede sergileneceğine inanıyorum.” dedi.

Thedosius Limanı keşfinin, bilinen dünya tarihini değiştirdiğine dikkatleri çeken İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, “Marmaray Projesinin ana transfer merkezi Yenikapı Transfer Merkezi’nde gerçekleştirilecek çalışmalar, arkeoloji, kültür mirasının korunması, kentsel dönüşüm, ulaşım gibi farklı öncelikleri bir araya getirmesi açısından kentin yerleşim yapısını köklü bir biçimde etkileyecek yeni bir yönetim deneyimi olarak ele alınacak. Bu çok aktörlü şehircilik deneyimi, hiç kuşkusuz dünya ölçeğinde de önemli bir referans çalışma olacak. Kamuya ait alanlarda uzman Türk ve Yabancı mimarlarla bir proje oluşturacağız ve bu projeyle birlikte İstanbul'un kültürel mirasını gözler önüne seren bir ‘Açıkhava Müzesi’ kazanmış olacak.” dedi.

Protokol imza töreninin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir kazı alanını gezdiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibb-ve-istanbul-2010-akb-ajansindan-yenikapi-transfer-merkezi-icin-protokol_77270.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!