Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İBB'den Kılıçdaroğlu'na: İddiaları Asılsız

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun İETT’nin otobüs alım ihalesinde ‘hukuksuzluk’ yapıldığı iddialarına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) yanıt geldi. Belediye, tüm işlemlerin hukuk kuralları içinde yapıldığını söyledi. Kılıçdaroğlu önceki gün İETT’ye otobüs alımı için 2004 yılında yapılan ihalede birtakım

Radikal Gazetesi
İBB'den Kılıçdaroğlu'na: İddiaları Asılsız

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun İETT’nin otobüs alım ihalesinde ‘hukuksuzluk’ yapıldığı iddialarına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) yanıt geldi. Belediye, tüm işlemlerin hukuk kuralları içinde yapıldığını söyledi. Kılıçdaroğlu önceki gün İETT’ye otobüs alımı için 2004 yılında yapılan ihalede birtakım hukuksuzluklar olduğunu öne sürmüştü. Kılıçdaroğlu’nun iddiasına göre, ihalede değerlendirme dışı bırakılan BMC firmanın Kamu İhale Kurumu (KİK) yaptığı başvuru sonucu beklenmeden İETT ile Alman Mercedes arasında sözleşme imzalanmıştı. 31 Ocak 2005’te atılan imza, resmi belgede 1 Şubat 2005 olarak gösterilmişti. KİK’in ihaleyi iptal etmesinden sonraysa karmaşık bir hukuk süreci başlamıştı. İstanbul’daki bir mahkeme, İETT ile Mercedes arasındaki sözleşmeyi hukuka uygun bulurken, Ankara’daki başka bir mahkemeyse sözleşmede aykırılıklar olduğunu öne sürmüştü. İBB dün bir yazılı açıklama yaparak bu iddialarını reddetti.

İBB ihale sürecini şöyle anlattı:

* AB müktesabatında 2008 yılı için öngörülen araç içi ve araç dışı yüzde 100 alçak tabanlı toplu ulaşım aracı kriterlerine ve teknik şartlara uymayan dört firmanın teklifi değerlendirme dışı kalmış, İş EVOBUS GMBH firmasına ihale edilmiştir.
* İETT’nin 19 Ocak 2005’te aldığı ‘ivedilik ve kamu yararı kararı’ tüm isteklilere 24 Ocak 2005’te bildirilmiştir
* Sözleşme, ihaleye ilişkin yasal sürenin bitiminden sonra 01 Şubat 2005 tarihinde imzalanmıştır.
* KİK’in ‘ivedilik ve kamu yararı’ kararının iptaline ilişkin telgrafı İstanbul postanesine 01 Şubat 2005, saat 19:44’te ulaşmıştır. Telgraf İETT Genel Evrak Şube Müdürlüğüne sözleşme imzalandıktan sonra 02 Şubat’ta tebliğ edilmiştir. Bu iptal kararının sözleşmenin geçerliliğine hukuken bir etkisi olmamıştır.
* KİK’e şikâyetler hakkında karar verilmesi, ‘sözleşmenin imzalanmamış olması şartına bağlanmış’ olmasına karşın KİK 31 Mart 2005’te ihale kararını iptal etmiştir.
* Buna rağmen karara uyulmuştur. İETT Encümeni 26 Nisan 2005’te sözleşmeyi askıya almıştır
* EVOBUS GMBH firmasınca İstanbul 13. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davada; sözleşmenin İETT tarafından askıya alınmasına ilişkin uygulamanın durdurulmasına karar verilmiş ve 09 Ağustos’ta İETT’ye tebliğ edilmiş, 11 Ağustos’ta sözleşmenin yürürlüğünün devamına karar verilmiştir. Tedbir kararına uyarak sözleşmeyi uygulamak hukuki bir zorunluluk olmuştur.
* Firma ile KİK hükümlerine uygun bir sözleşme imzalanmıştır.

Mahkeme yanıltıldı mı?

Kılıçdaroğlu, belediyenin açıklamasından kısa süre sonra jet bir toplantı düzenleyip, iddialarını yineledi: “KİK’in ihaleyi iptal nedenlerinden biri aynen şu; ‘Sözleşme bedeli 76.3 milyon avro, 350 adet solo otobüsün yaklaşık maliyeti 45-5 milyon avro olduğu dikkat alınırsa, yaklaşık maliyetin çok üzerinde alım yapıldığı anlaşılmıştır.’ Burada olağanüstü bir fiyat farkı var. KİK ayrıca ‘...anılan firmanın da (Mercedes) şartname hükümlerini tam olarak karşılamadığı anlaşılmıştır’ diyor. Madem ki, bu firmanın da yetersizliği ortada, neden bu firma da değerlendirilme dışı tutulmadı.” Kılıçdaroğlu önceki günkü açıklamasında ayrıca Mercedes’in İstanbul 13. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne ‘sözleşmenin yürürlükte olduğunun tespiti davası’yla ilgili “İETT vekili dilekçesinde, sözleşmenin yürürlükte olduğunu net olarak beyan etmiştir. İETT Kamu İhale Kurumu kararından hiç söz etmemiş, mahkemeyi yanıltmıştır” demişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibbden-kilicdarogluna-iddialari-asilsiz_71469.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!