Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İBB’nin Mülklerinin İlçe Belediyelerine Tahsisi Devam Ediyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait binlerce metrekarelik arazi ve üzerindeki binaların AKP’li ilçe belediyelerine bedelsiz tahsisi tekrar gündeme geldi.

yapi.com.tr
İBB’nin Mülklerinin İlçe Belediyelerine Tahsisi Devam Ediyor

İstanbul'da seçim döneminde çok tartışılan arazi devir ve tahsisleri yine gündemde. Daha önce İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun bilgisi dahilinde ilçe belediyelerinin İBB'den istediği arazi tahsisi taleplerini değerlendirmek üzere kurulan komisyon 4 aylık çalışmasını 2019 yılının kasım ayında tamamlamıştı. Tüm partilerin ortak kararı ile ilçe belediyelerinin fiili olarak kullandığı alanların İBB'ye ait olması nedeniyle yaşanan hukuki sorunlar çözülerek gereken tahsisler yapılmıştı.

Ancak İBB Meclisi'nin ocak ayı oturumlarının ilk bileşiminde AKP grubu yeni tahsis taleplerinde bulundu. Beyoğlu, Başakşehir, Sancaktepe, Bahçelievler, Çekmeköy ilçelerinde İBB'ye ait taşınmazların AKP'li ilçe belediyelerine 10 yıllığına bedelsiz tahsisi için ek gündem teklifleri sunuldu.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; tüm tahsis talepleri oy çokluğu ile ilgili komisyonlara sevk edildi. Tahsis talepleri komisyonlarda rapora dönüştürülerek karar alınmak üzere tekrar meclis gündemine gelecek.

Taleplerin komisyonlara sevk edilmesinin ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, yöntemi doğru bulmadıklarını belirterek şöyle konuştu: “Tüm bu teklifler daha önce birleştirilerek tek bir teklif olarak getirilebilirdi, şov için ilçelere göre ayırıp önümüze getiriyorlar. Daha önce biz bu konuda uzun süre incelemeler yaptık, hukuki olarak değerlendirdik. Mutabakatla meclise getirdik. Şimdi her bir ilçenin belediye başkanlığı kendi kafasına göre burada önerge vererek İBB'nin mallarını üstüne almak için çaba sarf ediyor.”

Tahsis taleplerinin bu şekilde meclise getirilmesini doğru bulmadıklarını vurgulayan Balyalı şunları söyledi: “Yangından mal kaçırır gibi İBB'nin mülkiyetlerini kendine tahsis etmeye çalışmanın hiçbir dayanağı yok. Biz öncesinde oturup konuşup hangisinde kamu yararı var, hangisinde kamu yararı yok diye değerlendirdikten sonra getirsek daha makul olurdu. Ama arkadaşlar nedense bu konuda uzattığımız eli bile itmek niyetindeler. Bu tavrı anlamıyoruz.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibbnin-mulklerinin-ilce-belediyelerine-tahsisi-devam-ediyor_177080.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!