Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yerel Yönetimler Yasa Teklifi Hazırlanıyor

AKP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, uzun süredir üzerinde çalıştıkları yerel yönetim yasası değişikliğiyle ilgili hazırlıklarda son aşamaya gelindiğini söyledi.

yapi.com.tr
Yerel Yönetimler Yasa Teklifi Hazırlanıyor

AKP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yerel yönetimler yasa teklifi hazırlığı konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Muhalefetin, belediyelerin yetkilerini sınırlayacağı gerekçesiyle eleştirdiği yasa değişikliğinde “geriye götürücü düzenleme olmayacağını” savunan Özhaseki, “Kolaylaştırıcı, belediye başkanlarının önünü açıcı maddeler var genellikle” dedi.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre; yasayı konsensüsle çıkarmak istediklerini belirten Özhaseki, yeni düzenlemede belediyelerin “ayaklarını yorganına göre uzatmalarını gerektirecek” hükümler olacağını ifade etti.

Yasa teklifi üzerinde çalışmaların son aşamaya geldiğini ve rötuşların yapıldığını belirten Özhaseki, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, başkanlığında yapılacak toplantıda da son biçiminin verilebileceğini ve "1-2 ay içinde TBMM'ye sunabileceklerini" söyledi.

Yerel yönetimler yasa teklifi ile ilgili muhalefetle de görüştüklerini belirten Özhaseki, “MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’la görüştük, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'la görüştük. Ama önce kendi içimizde bizim netleşmemiz icap ediyor parti olarak. Ortaya koyacağımız, arkasında duracağımız taslağın ortaya çıkması lazım ki bizim teklifimiz bu diyelim.” ifadelerini kullandı.

“Yasa teklifi konusunda sadece MHP ile mi çalışacaksınız?” sorusunu da yanıtlayan Özhaseki, “Öyle görünüyor ama CHP ile de bir konsensüs sağlayıp oybirliği ile çıkarmayı düşünüyorum ben. Yapabilirsek, öyle bir niyetim var. Nihayetinde belediyeler, herkesi ilgilendirdiği gibi, bugün bir partiye ait olan bir belediye yarın bir başka partiye ait olabiliyor.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yerel-yonetimler-yasa-teklifi-hazirlaniyor_177132.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!