Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İBB'ye Göre Plan Tadilleri Yeşil Alanlara Yaramış

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, CNN Türk'te çıkan "Plan Tadilatlarıyla Yeşil Alana Gökdelen" başlıklı haber üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, söz konusu haber ve yorumların gerçeği yansıtmadığı savunularak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde görüşülen plan tadili sayısının iddia edildiği gibi 3.800 değil, 1.383 adet olduğu

yapi.com.tr
İBB'ye Göre Plan Tadilleri Yeşil Alanlara Yaramış

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, CNN Türk'te çıkan "Plan Tadilatlarıyla Yeşil Alana Gökdelen" başlıklı haber üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, söz  konusu haber ve yorumların gerçeği yansıtmadığı savunularak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde görüşülen plan tadili sayısının iddia edildiği gibi 3.800 değil, 1.383 adet olduğu belirtiliyor. Bu plan tadillerinin 378 adedinin doğrudan kamu yararına sosyal donatı niteliğinde olduğu; yeşil alan, park, sağlık, kültür ve sosyal tesis alanları, yol, kreş, anaokulu ve okul alanlarını kapsadığı ifade ediliyor. 2004–2007 yılları arasında yapılan plan değişiklerinin tümünde, yeşil alan miktarının azalmayıp arttığının ileri sürüldüğü açıklamada, söz konusu dönemde sadece Avrupa Yakası’nda yapılan plan tadilatlarında artan yeşil alan miktarının 22 bin metrekare olduğu söyleniyor. Yine aynı dönemde turizm alanlarında yapılan plan tadillerinde ise turizm alan miktarının 11 bin metrekare azaldığı belirtiliyor.

Açıklama şöyle devam ediyor:

"5216 sayılı Kanun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet alanını 3,5 kat büyütmüştür. Bu değişikliğin önemli sonuçlarından biri, belediye meclisine gelen dosya sayısında büyük artışlar yaşanması olmuştur. Daha önce 27 ilçe belediyesinin plan tadilatları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisine gelirken, şimdi 5216 sayılı yasa gereğince 32 ilçe ve 41 belde belediyesi olmak üzere toplam 73 belediyenin plan tadili teklifleri Meclise gelmektedir. 5216 Sayılı Kanun, İlçe Belediyelerince gönderilen plan değişikliği teklifleri ile itirazlarının, Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından karar altına alınmasını zorunlu kılmaktadır.

Ayrıca, 1/5000 ölçekli bölge planları 1 ay süre ile askıya çıkmakta ve bu planlara her vatandaş itiraz edebilmekte, bu itirazlar da karar alınmak üzere 3194 Sayılı İmar Kanunu’na göre Büyükşehir Belediye Meclisine iletilmektedir. Tekliflerin meclis gündeminde yer alması bunların kabul edilmiş olacağı anlamına da gelmemektedir.

Sürekli büyüyen ve belediyenin sorumluluk alanı genişleyen İstanbul’da imar taleplerinin olması, şaşılacak bir durum olmayıp, olağandır. İstanbul, sanayi kenti niteliğinden, turizm, finans, kongre ve fuar merkezi niteliklerine doğru hızlı bir dönüşüm içindedir. Son yıllarda bu kentte meydana gelen büyük ölçekli aktivitelere baktığımızda, İstanbul’un artık çok farklı özellikleriyle dünyanın gündemine geldiğini görürüz. Artık bu şehir on binlerin katıldığı kongre ve fuarlara ev sahipliği yapmaktadır. Bir dünya klasmanı olan ‘kongre kenti’ unvanını yakalamak üzereyiz. Bu sıfatı hak eden kentlerin uluslar arası kongre ortalaması 40 iken, İstanbul 2009’da 43 kongre ile kritik eşiği ilk kez geçmektedir. 1998 yılında kongre turizminde dünyada 49. sırada iken 2006 yılında 17. sıraya yükselmiştir. Hâlihazırda kentin yatak kapasitesine 25 bin yatak daha ilave edecek otel yatırımları sürmekte ve biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin turizm altyapısını güçlendirecek otel yatırımlarını teşvik etmektedir. Bu da kamuoyunca çok iyi bilinmektedir. Hedeflenen turist sayısına paralel olarak 2015 yılına kadar 86 bin yatak kapasitesi daha ilave edilmesi gerekmektedir.

Tepebaşı’ndaki Metropoliten Planlama Merkezi, bölge ölçeğinde planlı bir gelişmeyi yakalamak için büyük çaba harcamaktadır. Plansızlığın bir sonucu olan plan tadilleri, İMP’nin planlama çalışmaları ile asgariye inecektir".

http://www.yapi.com.tr/haberler/ibbye-gore-plan-tadilleri-yesil-alanlara-yaramis_62732.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!