Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

ICCI 2012 Öncesi Gündem 'Türkiye Enerji Sektöründe Yatırım Ortamı'

25 - 27 Nisan 2012 tarihleri arasında 18’incisi düzenlenecek ICCI 2012 – Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı öncesinde düzenlenen panelde iş dünyası gündemindeki 'Türkiye Enerji Sektöründe Yatırım Ortamı' konusunu değerlendirdi.

yapi.com.tr
ICCI 2012 Öncesi Gündem 'Türkiye Enerji Sektöründe Yatırım Ortamı'

25 - 27 Nisan 2012 tarihleri arasında 18’incisi düzenlenecek ICCI 2012 – Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı öncesinde düzenlenen panelde iş dünyası, Türkiye enerji sektöründe yatırım ortamı konusunu değerlendirdi. 'Türkiye Enerji Sektöründe Yatırım Ortamının Değerlendirilmesi' başlıklı panele, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, ICCI Organizasyon ve Danışma Komitesi Başkanı Dr. Selahattin Çimen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Mustafa Çetin, Gama Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türkiye Milli Komitesi Başkanı Süreyya Yücel Özden katıldı.

Gama Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türkiye Milli Komitesi Başkanı Süreyya Yücel Özden, enerji sektörünün serbest piyasa koşulları altında tam bağımsız bir kurum tarafından düzenlenmesi  ve denetlenmesinin henüz tam olarak gerçekleşmediğini belirtti. Özden, “Lisans ve elektrik alım-satım konuları, borsa uygulaması ve kayıp-kaçak sorunları vb. birçok konuda kuralların ve yönetmeliklerin bir an önce tamamlanması gerekiyor” dedi. Özden, ayrıca bürokrasi ve finans sektörü temsilcilerinin enerji alanında yatırım yapmak isteyen yatırımcıların hevesini, cesaretini kıracak yaklaşımlardan uzak durmasını gerektiğinin altını çizdi.

Çevresel etki değerlendirmeleri

Süreyya Yücel Özden konuşmasına şöyle devam etti: “Projelerin çevresel etkileriyle ilgili genel anlayıştır. Son dönemlerindeki HESuygulamalarında yaşanan sorunlar ne yazık ki olumlu örnekler olmamıştır. Devlet enerji sektöründe nasıl bir rol veya pay üstleneceğini çok açık ve kesin şekilde ilan etmelidir. Rekabetin içinde olacak mı yoksa sadece politika belirleyen ve düzenleyen olarak mı kalacaktır.”

621 santralin 321’i son 9 yılda kuruldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Mustafa Çetin ise Türkiye’de her yıl enerji kullanımında yüzde 9 civarında artış olduğunu ve bu enerji arzını karşılamak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak bu artışı karşılamak üzere nükleer enerjiyi pörtföylerine katmak zorunda olduklarına vurgu yaptı. Nükleer enerji alanında ikinci ve üçüncü nükleer santralin yapımı için uluslararası görüşmelere başladıklarını aktardı. Türkiye’de enerji alanında yatırım yapan şirketlerin kamunun önüne geçtiğini söyleyen Çetin, “Türkiye’de çalışan 621 adet santralimiz var. 80 yılda 300 adet santral yapılmış iken son 9 yılda kurulan santral sayısı ise 321 tanedir.” şeklinde konuştu.

ETİKETLER: enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/icci-2012-oncesi-gundem-turkiye-enerji-sektorunde-yatirim-ortami_90489.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!