Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İda'nın Romalı Zenginleri

Akbank'ın iki yıldır desteklediği Antandros antik kenti kazılarında yeni bulgular elde edildi. Tersaneleri ve kereste üretimiyle bilinen kentte, mo

Radikalb>Akbank'ın iki yıldır desteklediği Antandros antik kenti kazılarında yeni bulgular elde edildi. Tersaneleri ve kereste üretimiyle bilinen kentte, mozaiklerle süslü konutlar ortaya çıkartılıyor
Edremit-Çanakkale karayolunu genişletme çalışmalarıyla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan antik Antandros kenti kazısında yeni bulgular ortaya çıkarıldı. Akbank'ın 2001 yılından bu yana desteklediği kazıya Balıkesir Müzesi adına Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Yard. Doç. Dr. Gürcan Polat başkanlık ediyor. Polat denetiminde çeşitli üniversitelerden katılan uzman ve öğrencilerin yürüttüğü kazının ikinci yılında, bölgedeki Kaletaşı Tepesi'nin güneybatı yamacında geç Roma dönemine ait bir zengin evi ortaya çıkarılmaya başlandı. Henüz iki odası tamamen kazılan evde yürütülen çalışmalarda, yapıda yer alan tüm tabanın mozaik, duvarların ise duvar resimleriyle süslü olduğu anlaşıldı.


Yeni bir yapı kompleksi
Kazıda ayrıca, Bizans dönemine ait mezarlık ile henüz üç odasına ulaşılabilen bir yapı kompleksi de gün ışığına çıkarılmaya başlandı. Edremit-Çanakkale karayolunun hemen güneyinde sürdürülen kazılarda ise, kentin MÖ 8. yüzyıla uzanan kuruluş aşaması seramiklerine ulaşıldı. Bu parçalarla kentin çeşitli tarihi metinlerde kurucularının farklı gösterilmesinin bir şekilde önüne geçildi. Buluntularla Antandros'un kuruluşunda Aiollerin önemli bir yere sahip olduğu anlaşıldı.
Antandros nekropolünde yapılan kazılarda da, MÖ 7. ve MÖ 2. yüzyıla kadar mezarlık olarak kullanılan alanda çok farklı mezar tipleri bulundu. Mezarlıkta kremasyondan (ölü yakma) klazomenai tipi terrakota lahitlere kadar üst üste gömülmeye rastlandı. Akbank'ın desteklediği kazılarda, talan edilen bir antik kentin kurtarılmasının yanı sıra Troas bölgesinin karanlıkta kalmış tarihine de ışık tutulmaya çalışılıyor.


İlk güzellik yarışması
İda Dağı'nın (Kazdağı) güney eteğinde, Edremit Körfezi'nin kuzey kıyısında bulunan kent için antik yazar Strabon, "Antandros, üst kısmında Aleksandreia adı verilen bir dağa sahiptir ve bu tanrıçalar, Paris tarafından seçilmek için gelmiştir" demiştir. Yazar Hera, Athena ve Afrodit arasındaki tarihin ilk güzellik yaraşımasına Antandros'un ev sahipliği yaptığını vurgulamaktadır. Troas bölgesinin en güneyinde bulunan bu antik kentin ilk kuruluş evresi hakkında antik kaynaklarda farklı bilgilere ulaşmak olası. Alkaios'a göre Leleg yerleşimi, Skepsisli Demetrios'a göre bir Klikia kuruluşu, tarihin babası Heredot'a göre bir Pelasg yerleşmesi, Thukydides'e göre bir Aiol yerleşimi...


Kimmerler işgal etmişti
Stephanos Byzantios ise Antandros'un, Edonis ve Kimmeris gibi yan adlara sahip olduğunu ve kentin yüzyıl kadar barbar kavim Kimmerler tarafından işgal edildiğini öne sürüyor. Antik yazar Virgilius'un Aeneas kitabında da Antandros'un gemi yapımında kullanılan keresteleriyle ünlü olduğunu yazıyor. Hatta kentin ünü Troya Savaşı'na kadar uzanıyor.
İda Dağı'ndan elde edilen kerestelerle antik dönemde tersaneye sahip olan Antandros, bu özelliğiyle hasımlarının iştahını kabartarak sık sık istilalar yaşıyor. Kuruluşu konusunda çelişkili bilgilerin bulunduğu antik kentteki Kimmer işgaline ise, MÖ 570'de zenginliğiyle ünlü Lidya Kralı Kroisos (Karun) son veriyor.
Daha sonra Pers hâkimiyetine geçen kent, Büyük İskender'in Pers Kralı III. Darios'u yenmesiyle bağımsızlığına kavuşup sikke basıyor. Keresteler üzerindeki hâkimiyeti ve tersanesiyle ünlü olan kent, Peloponisos Savaşları'nda da stratejik önemini koruyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/idanin-romali-zenginleri_1417.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!