Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İhale Kanunu Değişiyor

Bingöl deprem konutları bahane edilerek, İhale Kanunu’nun değiştirileceği iddiaları gündemdeki yerini korurken, hükümetin ihale kanununda yapmayı p

NTV-MSNBCb>Bingöl deprem konutları bahane edilerek, İhale Kanunu’nun değiştirileceği iddiaları gündemdeki yerini korurken, hükümetin ihale kanununda yapmayı planladığı değişiklikler netleşmeye başladı.

Yeni düzenleme ile enerji, ulaştırma, telekomünikasyon, toplu konut ihalelerinin kanun kapsamı dışında bırakılması planlanıyor. Belediye şirketlerine de ihalelere girme olanağı getiriliyor.

Hükümet, İhale Kanunu’nun 45. maddesinde yapmayı düşündüğü değişiklik için bir tasarı hazırladı. Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’nun gündemine gelecek tasarı mevcut yasada önemli değişiklikler içeriyor. Buna göre Hükümet, projesi ödeneği olmayan iş için ihaleye çıkılamaz hükmünü değiştiriyor. Yeni düzenlemeye göre yatırım projelerinde ihaleye çıkabilmek için “yapılabilirlik etüd raporu” yeterli olacak.

BİRÇOK KURULUŞ KAPSAM DIŞI OLACAK
Yeni düzenleme ile bir çok kuruluş da İhale Kanunu kapsamı dışına çıkarılıyor. Atatürk Orman Çitfliği, Köy Hizmetleri, Devlet Demir Yolları yeni istisnalar arasında yer alıyor. Yılda trilyonlarca lira mal ve hizmet alımı yapan kitlerin büyük bir bölümünün de kapsam dışında bırakılması planlanıyor.
Enerji, ulaştırma ve telekominikasyon projeleri ile toplu konut projeleri de bu kapsamda düşünülüyor. Emanet usulünün geri getirilmesi de yeni değişiklikler arasında yer alıyor. Ancak, Hazine Müsteşarlığı ve DPT’nin ortak görüşü IMF’nin buna karşı çıkacağı gerekçesiyle bu değişikliklerin yapılmasının mümkün olamayacağı yönünde. Bürokratlar son kararı siyasi iradenin vereceğini ifade etti.
Yeni düzenleme ile ayrıca belediye şirketlerinin de ihalelere girebilmesinin önünün açılması da amaçlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihale-kanunu-degisiyor_4230.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!