Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İhale Kanunu Kuşa Döndürülüyor

AK Parti Hükümeti, “Kamu İhale Kanunu’nu kuşa” döndürüp, IMF ile ilişkileri yeniden geriyor. Yeni yasa değişikliği ile Özel Finans Kurumlar

Ticaretb>AK Parti Hükümeti, “Kamu İhale Kanunu’nu kuşa” döndürüp, IMF ile ilişkileri yeniden geriyor.

Yeni yasa değişikliği ile Özel Finans Kurumları’nın (ÖFK) vereceği mektuplar da teminat sayılırken, toplu konutta yetki tümüyle Bakanlar Kurulu’na veriliyor.

TİCARET muhabirinin belirlemelerine göre, Kamu İhale Yasası’nı delecek yasa değişikliği ile “Kamu İhale Kurumu’nun yetkilerine de büyük tırpan” geliyor.

Hazırlanan değişiklik tasarısına göre, “Enerji, su, ulaştırma ve telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların projeleri, İhale Kanunu’nun dışına” çıkarılacak.

TİCARET muhabirinin AK Parti kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Hükümet, yılbaşında yürürlüğe giren Kamu İhale Kanunu’nda, geniş çaplı değişikliklere hazırlanıyor.

Bu değişiklikle, bazı kuruluşlar, İhale Kanunu kapsamı dışına çıkarılırken, ihalelerin hızlandırılması hedefleniyor.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan taslak, değişiklik içeren 45 maddeyle hem Kamu İhale Kanunu’nda hem de kamu ihale sözleşmelerinde değişiklikler içeriyor.

IMF Birinci Başbakan Yardımcısı Anne Krueger, “Kamu İhale Yasası’nda şeffaflık” istemlerini tekrarlayıp, değişikliklerle ilgili eleştirilerini, gerek Başbakan Erdoğan, gerekse Devlet Bakanı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a iletti. Hükümet, değişiklik taslağını, Dünya Bankası’na da ulaştırıp görüş isterken, yeni taslakta enerji, su, ulaştırma ve telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren teşebbüs, işletme ve şirketler İhale Kanunu dışında bırakılıyor.

Kamu İhale Yasası değişiklik tasarısı taslağı, “Toplu Konut Kanunu kapsamında yapılacak işler için de yetkiler, Başbakan Kurulu’na aktarılıyor.

TİCARET muhabirinin belirlemelerine göre, “Bakanlar Kurulu’na devredilen yetkiler, ilanlar, yeterlilik şartları, cezai yaptırımlar ve katılma yasakları, bu kanuna tabi olmak üzere özel ihale usul ve esaslarını belirleme yetkileri.”

Geçtiğimiz günlerde Toplu Konut İdaresi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği brifingte, “2003 yılı için 15 bin konutluk proje hazırlandığını” belirtmiş, Erdoğan da, “15 bin az, bunu 100 bin yapın” talimatı vermişti. Toplu Konut İdaresi yetkilileri, Başbakan’dan gelen 100 bin konutluk proje önerisine, “İhale Kanunu iş akışını yavaşlatıyor” deyince de Başbakan Erdoğan, “Bir yolunu bulacağız” sözleriyle, “Kamu İhale Yasası’nın delineceği” sinyallerini vermişti.

Yeni yasa taslağı, istisnaları da yeniden düzenliyor. Buna göre idarelerin, hak sahiplerine yapacakları teşhis ve tedaviler ile ilaç, tıbbi gereç ve malzeme alımları da kanun kapsamından çıkarılıyor.

İhale Kanunu’nun doğrudan teminini düzenleyen maddesinde yapılan değişiklik ile büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunan idarelerin 15 milyar, diğer idarelerin ise 5 milyar lirayı aşmayan ihtiyaçlarının da ilan yapılmaksızın ve teminat mektubu alınmaksızın doğrudan teminine izin veriliyor.

ÖFK’LARDAN TEMİNAT MEKTUBU

Kamu İhale Yasası değişikliği ile getirilmek istenilen bir başka yenilik ise Özel Finans Kurumları’nın (ÖFK) teminat mektuplarıyla ilgili. Bu değişiklikle, teminat olarak kabul edilecek değerler arasına, bankaların yanı sıra, ÖFK’ların verecekleri teminat da dahil ediliyor. Tekliflerin alınması ve açılmasıyla ilgili maddeye, “Teklifler ihale dökümanında belirtilen ihale saatine kadar idareye verilir” hükmü ekleniyor. İhale sonuçlarının, imza tarihinden itibaren 15 gün içinde Resmi Gazete’nin yanı sıra Basın İlan Kurumu’nca tesbit edilecek, Türkiye çapında dağıtımı olan gazetelerin birinde yayınlanmak suretiyle ilan zorunluluğu getiriliyor.

Yasa değişikliği, Kamu İhale Kurumu yetkilerine de tırpan vuruyor. Kamu İhale Kurumu’nun, “İhale ve Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’na ilişkin bütün mevzuatı, standart dökümanları ve tip sözleşmeleri hazırlamak, geliştirmek ve uygulamayı yönlendirmek görevi” Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın “Teşkilat ve görevleri hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname ile 3194 sayılı imar hükümleri saklı kalmak” şeklinde yeniden düzenleniyor.

Kamu İhale Kurumu’na, kamu ihale bedelinin 10 binde 5’i yerine, “Sözleşme bedeli 200 milyar lirayı aşan sözleşme bedellerinin 10 binde 5’i oranında ödeme yapma hükmü getiriliyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihale-kanunu-kusa-donduruluyor_4334.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!