Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ihlamur Parkı’ndaki Tonozlu Su Deposu Artık Koruma Altında

Ihlamur Park'ın içerisinde yer alan tarihi eserlerin tescil edilmesi ve koruma altına alınması için halkın yaptığı başvuru İstanbul III. Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından kabul edildi. Bu kararla beraber tonozlu su deposu tescil edildi.

yapi.com.tr
Ihlamur Parkı’ndaki Tonozlu Su Deposu Artık Koruma Altında

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Ihlamur Parkı’nın Seba İnşaat tarafından bir sabah etrafının çevrilmesiyle başlayan mücadele kazanımla sonuçlandı.

Tescillenmemiş tarihi eserlerin de bulunduğu parkta yapılmak istenen konut inşaatına karşı direnişe geçen, belediye meclisine giden, her yere dilekçeler vererek başvuru yapan mahalleli son olarak da parkta bulunan tarihi eserleri tescilletmeyi başardı.

Geçtiğimiz haftalarda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayımladığı 1/5000’lik planda Seba İnşaat’a ait park alanında yapılaşmaya izin verilmediği ortaya çıkmış, mahalleli de bunun üzerine bir kutlama etkinliği yapmıştı.

Mücadelelerinin parktaki tarihi eserleri tescil ettirene kadar devam edeceğini söyleyen mahalleli, koruma kurulundan da kararı çıkardı.

Mahallelinin başvurusuna Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 3 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan gelen yanıtta parkta bulunan tonozlu su deposunun korunması gereken kültür varlığı olarak tescil edildiği ifade edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihlamur-parkindaki-tonozlu-su-deposu-artik-koruma-altinda_151366.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!