Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ihlamur Parkı’na 5 Kat, 30 Daire!

11 bin 696 metrekarelik parkın 11 hissedarından biri olan Seba İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Keçeli, tapusu kendilerine ait yaklaşık 12 dönüm arsanın 5 dönümünün yeşil alan, 4 dönümünün dini tesis alanı, yollar çıktıktan sonra kalan 2.5-3 dönümün de imarlı konut alanı olarak ayrıldığını söyledi.

yapi.com.tr
Ihlamur Parkı’na 5 Kat, 30 Daire!

Hürriyet Gazetesi'nden Fatma Aksu ile Fırat Alkaç'ın haberine göre, İstanbul Beşiktaş Abbasağa Mahallesi, Ihlamur Yıldız Yokuşu’nda kültür varlığı olarak tescil edilen III. Selim ve II. Mahmut’a ait üç adet nişan taşının ve anıtsal nitelikte ağaçların bulunduğu Ihlamur Parkı, 21 Haziran’da panellerle çevrilmeye başlandı. Parktaki ağaçların kesilip rezidans yapılacağı iddiaları mahalleliyi ayağa kaldırdı. Eylem yapan bir grup “Nefes aldığımız bir tek burası kaldı. Parka girişimiz yasaklandı” dedi.

Tek ağaç kesilmeyecek

11 bin 696 metrekarelik parkın 11 hissedarından biri olan Seba İnşaat’in Yönetim Kurulu Başkanı eski siyasetçi Orhan Keçeli’nin oğlu Nedim Keçeli, yaptığı açıklamada “Ihlamur Parkı’nda tek bir ağaç kesmeyecek, park alanı olarak ayrılan bölüme bir santimetre bile inşaat yapmayacağız” diye konuştu. Keçeli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce 2014’de onaylanan üst ölçekli 1/5000’lik plana göre, tapusu kendilerine ait olan yaklaşık 12 dönüm arsanın 5 dönümünün yeşil alan, 4 katlı kuran kursu bulunan 4 dönümünün dini tesis alanı, yollar çıktıktan sonra kalan 2.5-3 dönümün de imarlı konut alanı olarak ayrıldığını söyledi. “İmarsız bir yeri imara açmadık. Arsa hep imarlıydı. Buraya gökdelen yapmayacağız. 5 katlı, 30 daireli konut yapacağız” diye konuştu.

Herkes var bir biz yokuz

Nedim Keçeli arsanın çevresini neden çevirdiklerini de şöyle anlattı: “Büyükşehir’den 1/5000’lik planları geçti. 1/1000’lik uygulama planını Beşiktaş Belediyesi yapıyor. Yapmamak için mahkemeye verdi. Çevirme işini, buna tepki olarak yaptık. İçinde gecekondular var, tarla yapan, domates biber eken, arı kovanı olan var. Tinerci de var. Oto yıkamacısı, oduncusu var. Herkes var, bir biz yokuz. Arsanın etrafını çevirirken, 3 yerden kapı bıraktık. Yeşile inşaat yapacağız, tarihi eserleri yok edeceğiz, ağaç keseceğiz diye bir şey yok. Bu bir kentsel dönüşüm projesi. Gecekonduları kaldırıp arsamızı işgalcilerden kurtarmak istiyoruz. 5 yıl önce kısmen hisse satın aldık. Arazinin dörtte biri bizim. Dörtte üçü 4 ailenin. İnşaat yapacağımız yer, otopark yıkama ve gecekonduların olduğu yer. Yeşilin olduğu yerde tek bir ağaç kesilmeyecek.”

Kültür mirasımız

Ihlamur Parkı Dayanışması; parkın, Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Parkı, Ihlamur Kasrı gibi en önemli tarihi mirasların devamı ve parçası niteliğinde olup Osmanlı Padişahları tarafından mesire yeri olarak kullanıldığını ifade etti. Dayanışma, “Parkın altında ayrıca Tuzbaba Camii’ne kadar uzanan tarihi su yolu olduğu öğrenilmiş, bu yapıların tescili için gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Bu nedenle Belediye’nin ‘özel mülktür dokunamayız’ savunmasını kabul etmiyoruz, kültürel mirasımız özel mülk olamaz diyoruz” açıklamasını yaptı.

Üniversite taşınacak

Ihlamur Parkı’nın karşısında bulunan, şirketlerin yönetimine 2009’da Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan Toprak Holding’in binasına da Bahçeşehir Üniversitesi taşınacak. İstanbul’da 4 kampüsü, 20 bin öğrencisi bulunan ve binin üzerinde akademisyen kadrosuna sahip Bahçeşehir Üniversitesi’nin Toprak Holding binasını TMSF’den kiraladığı öğrenildi.

Beşiktaş Belediyesi: İtiraz ettik, kabul edilmedi

Mahalle sakinlerinin parka inşaat yapılmasına tepki göstermesi üzerine 1 Temmuz’da bir açıklama yapan Beşiktaş Belediyesi, özel mülkiyetli olan yerin, 14 Nisan 2014 onanlı 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planında kısmen konut, kısmen park, kısmen de dini tesis ve yol alanında kaldığı kaydedildi. 22 Aralık 2014 tarih ve 13113 sayılı Bakanlık oluru ile uygun bulunan NİP-80801 Plan İşlem No’lu 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği ile “Düzenleme ortaklık payının gözden geçirilerek, 2 bin 306 metrekare (yüzde 17,83) olan konut” alanı büyüklüğünün, 3 bin 705 metrekare (yüzde 28,65) olacak şekilde yeniden düzenlenerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylandığı bildirildi.

Plana belediye başkanlığınca itiraz edildiği, ancak itirazın kabul edilmediği ve planın kesinleştiği belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi: Ancak, 330 ada 20 parsel sayılı yeri kapsayan 22 Aralık 2014 tarih ve 13113 sayılı bakanlık oluru ile uygun bulunan NİP-8080,1 Plan İşlem No’lu 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği’nin durdurulması ve iptal edilmesi yönünde İstanbul 7. İdare Mahkemesinde 2015/1152 esas dosya numarası ile başkanlığımızca açılan dava devam etmektedir.

Söz konusu parsele ilişkin 29 Mart 2016 tarih ve 616 sayılı Kurul Kararında ‘330 ada, 20 parselde bulunan ve Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 10 Ocak 1970 tarih ve 5209 sayılı kararı ile korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilen, III. Selim (1 adet) ve II. Mahmut’a (iki adet) 3 adet nişan taşının koruma gruplarının 1. grup olarak belirlenmesine, koruma alanının da parsel sınırı olarak belirlenmesine’ karar verilmiştir. Söz konusu yerin parsel sınırlarının, sac perde üzerinde yeşil renkli yapay çim halı-yapay çim duvar diye adlandırılan malzemeyle kapatıldığı görülmüştür. Parsel sahiplerinin parsellerini koruma altına almaları için etrafını çevirmeleri 3194 sayılı İmar Kanunu kapsamında ruhsat gerektirmeyen işlerden olup, parselde ayrıca planlama süreci sonuçlanmadan ve ruhsat alınmadan herhangi bir inşai faaliyete izin verilmeyecektir.”

Çocukluğumuz burada geçti

Parkın etrafının kapatılmasına tepki gösteren mahalle sakinlerinden İnci Ateş, “Biz yıllardır bu parka gidiyoruz. Çocukluğum burada geçti. Aldığımız bilgiye göre buraya bina ve cami yapacaklarmış. Etrafımızdaki tek yeşil alan burası, buradaki ağaçlar sayesinde nefes alıyoruz. İnşaat yapılması, bu ağaçların kesilmesi anlamına geliyor. Mahalle nefessiz kalacak. Buradaki plan değişikliklerinin iptal edilmesini istiyoruz. Ayrıca insanlar bu parkın içerisinden geçerek işine, okuluna gidiyor. Parkın etrafı demirlerle kapatıldı. Girişlerimiz yasaklandı” diye konuştu.

Beşiktaş İlçesi, Abbasağa Mahallesi, 47 pafta, 330 ada, 20 parsel sayısıyla kayıtlı 11696,00 m² yüzölçümlü alanın ortakları:

1. Özer Karataylıoğlu

2. Sema Özsoy

3. Mesadet Özcan

4. Nejat Özcan

5. Arif Hikmet Sevil

6. Ezher Sevil

7. Sezen Haraççı

8. Aslıhan Özcan

9. Serhan Özcan

10. Hüseyin Cahit Faga

11. Seba İnşaat Anonim Şirketi (yaklaşık %25 ortaklık)

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihlamur-parkina-5-kat-30-daire_145521.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!